Reklama

Ładowanie...

Stowarzyszenie Pomocy Medycznej polskim dzieciom

Stowarzyszenie Pomocy Medycznej polskim dzieciom

06.12.2021
Czyta się kilka minut
S

Stowarzyszenie Pomocy Medycznej polskim dzieciom założyła w 1981 roku pielęgniarka Marie-Thérèse Doridot. Przez 10 lat dostarczała wraz z synem sprzęt medyczny i leki do oddziału pediatrycznego szpitala w Nowej Hucie. Co dwa miesiące z Paryża do Krakowa przyjeżdżał konwój z darami o wadze od 7 do 15 ton. Darczyńcami były m.in.: miasto Paryż, Lions Club, francuskie Ministerstwo Solidarności... Stowarzyszenie pośredniczyło też w leczeniu polskich dzieci w szpitalach francuskich, prowadziło kampanie szczepionkowe w Białymstoku. Później, razem z fundacją France-Libertés Danielle Mitterrand (małżonki prezydenta François Miterranda), Marie-Thérèse Doridot wysyłała do polskich szkół książki, literaturę francuską. Dostarczyła ich ponad 10 tys. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]