Reklama

Schengen – Ukraina w przedsionku raju

Schengen – Ukraina w przedsionku raju

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Dla Ukrainy strefa Schengen to motywacja do zmian.
O

Odkąd 1 lipca 2017 r. Unia Europejska wprowadziła ruch bezwizowy dla Ukraińców, po raz pierwszy obywatele mojego kraju odczuli, na czym polegają jej zalety. Możliwość swobodnego poruszania się po Europie daje Ukraińcom szansę na odejście od modelu wpajanej przez lata sowieckiej mentalności, pozwala na realne odczuwanie wolności. Warto podkreślić, że ok. 80 proc. Ukraińców oczekuje, iż potencjalne członkostwo w Unii Europejskiej zapewni im prawa i korzyści inne niż finansowe – to nadzwyczajne podejście.

Jednocześnie setki tysięcy utalentowanych Ukraińców wyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Ukraińcy przybywający do Polski to w zdecydowanej większości migranci. Potrzebujemy ich w kraju, ale politykom trudno jest poszukiwać odpowiedzialnych rozwiązań i tworzyć ramy dla stabilnych instytucji, których rozwój zachęci naszych obywateli do powrotu. Mamy na Ukrainie bardzo aktywne społeczeństwo obywatelskie, patrzące uważnie rządzącym na ręce, ale potrzebujemy też młodych, zdolnych i otwartych ludzi, którzy garnęliby się do sprawowania władzy. ©

MARIA MIKOŁAJIWNA JONOWA, wiceprzewodnicząca Komitetu ds. Integracji Europejskiej w Radzie Najwyższej Ukrainy

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]