Reklama

Rzecznik MKiDN: Wyjaśnienie w sprawie sytuacji PIW-u

Rzecznik MKiDN: Wyjaśnienie w sprawie sytuacji PIW-u

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Państwowy Instytut Wydawniczy jest marką bliską każdemu polskiemu czytelnikowi. Właśnie w związku z tym, że jest tak bliska ludziom kultury, wywołuje ogromne emocje i wyklucza racjonalną rozmowę.
D

Dyskusje prowadzone w mediach społecznościowych i większość tekstów prasowych w żaden sposób nie tłumaczą sytuacji, w jakiej znalazło się wydawnictwo, ani tego, czemu służą działania Ministra Skarbu Państwa.

Nie ma innej możliwości prawnej „ratowania PIW” niż ta polegająca na przejęciu jego zasobów przez wskazaną instytucję kultury i sfinansowanie zakupu nieruchomości stanowiącej własność PIW, co umożliwi spłatę długów. Wsparcie rządu poprzez spłatę zadłużenia PIW w innym trybie byłoby niedozwoloną pomocą publiczną.

Obecna sytuacja PIW grozi w każdej chwili złożeniem przez wierzycieli wniosku o postawienie go w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości oznaczałoby w praktyce, że Minister Skarbu Państwa straciłby jakiekolwiek możliwości ochrony majątku PIW, bowiem z mocy prawa o jego dalszych losach decydowaliby sędzia komisarz i syndyk lub nadzorca sądowy. W procesie...

2830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]