Reklama

Rzecznik MKiDN: Wyjaśnienie w sprawie sytuacji PIW-u

Rzecznik MKiDN: Wyjaśnienie w sprawie sytuacji PIW-u

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Państwowy Instytut Wydawniczy jest marką bliską każdemu polskiemu czytelnikowi. Właśnie w związku z tym, że jest tak bliska ludziom kultury, wywołuje ogromne emocje i wyklucza racjonalną rozmowę.
D

Dyskusje prowadzone w mediach społecznościowych i większość tekstów prasowych w żaden sposób nie tłumaczą sytuacji, w jakiej znalazło się wydawnictwo, ani tego, czemu służą działania Ministra Skarbu Państwa.

Nie ma innej możliwości prawnej „ratowania PIW” niż ta polegająca na przejęciu jego zasobów przez wskazaną instytucję kultury i sfinansowanie zakupu nieruchomości stanowiącej własność PIW, co umożliwi spłatę długów. Wsparcie rządu poprzez spłatę zadłużenia PIW w innym trybie byłoby niedozwoloną pomocą publiczną.

Obecna sytuacja PIW grozi w każdej chwili złożeniem przez wierzycieli wniosku o postawienie go w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości oznaczałoby w praktyce, że Minister Skarbu Państwa straciłby jakiekolwiek możliwości ochrony majątku PIW, bowiem z mocy prawa o jego dalszych losach decydowaliby sędzia komisarz i syndyk lub nadzorca sądowy. W procesie...

2830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]