Reklama

Rozeznanie w synodzie

Rozeznanie w synodzie

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Kończy się pierwszy tydzień Synodu poświęconego młodzieży. Początkowe sesje biskupi i kardynałowie przeznaczyli na „rozeznanie” – mówili o problemach młodych ludzi w ich krajach, tworzyli listę najważniejszych spraw.
ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS / FORUM
N

Na wiele z nich wskazała sama młodzież, wypełniając online przedsynodalne ankiety (przyszło ich ponad 100 tys.). Niektóre wyglądają raczej na „problemy młodych według biskupów”. Pojawiały się tematy różnego rodzaju i rangi: skrajna bieda, wyrzucenie na margines społeczny, brak perspektyw na lepsze życie, emigracja wymuszona sytuacją polityczną lub ekonomiczną, wykorzystywanie przez grupy przestępcze, kwestia zachowania czystości przedmałżeńskiej, utrata wiary, odejście z Kościoła.

Wystąpienia biskupów pozwoliły też „rozeznać” sytuację w ich gronie. Jedni uznali za właściwe uderzyć się w piersi i przeprosić za zło, jakiego młodzież doświadczyła od Kościoła tracącego w jej oczach wiarygodność (abp Fisher z Sydney). W ujawnianiu przestępstw i afer seksualnych księży widzą „wyznanie grzechów” – pierwszy, niezbędny krok do przemiany Kościoła (bp Gobilliard z Lyonu). Inni skoncentrowali się na obronie status quo – bp Chaput z Filadelfii zażądał wykreślenia z dokumentów Synodu określenia „młodzi LGBT”, jako niezgodnego z katolicką wizją człowieka. Zarysowały się pierwsze linie sporu i różnice zdań.

„Nie będzie tematów tabu” – zapewniał kard. Baldisseri, ale na wszelki wypadek biuro prasowe nie relacjonuje wszystkich wystąpień na Synodzie, tłumacząc się troską „o zapewnienie maksymalnej wolności wypowiedzi uczestników”, a oficjalne informacje ograniczają się do streszczenia obrad przez zaproszonych na konferencję prasową gości oraz publikacji listy dyskutantów.

Obrady potrwają do 27 października. Bierze w nich udział 267 biskupów i kardynałów, a także 23 zaproszonych ekspertów i 49 audytorów (obie grupy bez prawa głosu). Wśród tych ostatnich jest 36 osób w wieku 18–29 lat. ©℗

Tekst oddano do druku w poniedziałek 8 października o godz. 14.00.

Czytaj także:

Abp Grzegorz Ryś: Trzeba Wam wiedzieć, że czas w auli synodalnej jest napięty i reglamentowany... A jednak papież nakazał, aby po każdych pięciu wystąpieniach zarządzić trzy minuty ciszy.

Piotr Sikora: Czy trwający właśnie Synod biskupów o młodzieży będzie miał temperaturę i znaczenie poprzedniego?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

zatem starzy mezczyzni debatuja nad tematami mlodych ludzi... Ciekawy ekperyment ale wnoski okarza sie postanowieniami znad zielonego stolika. Kosciol nie potrafi mowic naszym jezykiem i proponuje odpowiedzi z przeszlosci na pytania terazniejszosci. Odpowiedzi kleru na wyzwania terazniejszosci sa czesto jak odpowiedzi nacjonalistow na wyzwania zwiazane z globalizacja

W ten sam sposób myślę kiedy widzę pana w , delikatnie mówiąc, poważnym wieku, stukającego lagą w podłogę i wygłaszającego swe mądrości na temat powinności kobiet, roli rodziny, społeczeństwa. Śmiech mnie pusty ogarnia bo sam w takim , mniej więcej, wieku jestem, ale nie odważyłbym się wypowiadać na tematy których nie znam.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]