Rok 2002 w Laskach

Sytuacja w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach jest odbiciem tego, co dzieje się w kraju. W ubiegłym roku zmniejszono państwowe dotacje i nieregularnie je wypłacano, co stwarzało ogromne trudności w sprostaniu niezbędnym wydatkom. Kwota uzyskana z miesięcznych datków ofiarodawców krajowych pokryła koszty żywienia. Dary zagraniczne pozwoliły stworzyć sześć stanowisk w licealnej pracowni komputerowej oraz powiększalniki dla młodzieży niedowidzącej. Ogromną pomocą były dwa większe spadki, które uratowały nasz budżet. Choć sytuacja finansowa nie pozwala nam prowadzić inwestycji w Zakładzie, musieliśmy sprostać trudnemu zadaniu - wyremontowaniu zabytkowej kaplicy, której stan groził całkowitą ruiną. Znaczne wsparcie finansowe otrzymaliśmy od konserwatora zabytków Ministerstwa Kultury. Poświęcenie odbudowanej kaplicy odbyło się 14 czerwca ub. r. Zły stan techniczny budynku, w którym mieści się internat dziewcząt, zmusił nas też do rozpoczęcia budowy nowego pawilonu internatowego (wyłącznie ze środków uzyskanych od UNESCO).

Wielką stratą, jaką poniósł Zakład, była śmierć 26 czerwca 2002 r. ks. Tadeusza Fedorowicza, znanego głównie z działalności duszpasterskiej wśród Polaków wywożonych na Sybir i do Kazachstanu. U nas był duszpasterzem pracowników świeckich, niewidomych i sióstr. Jakiej miary był to człowiek, świadczą słowa napisane przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Był pełnym mądrości kierownikiem duchowym wielu ludzi poszukujących chrześcijańskiej doskonałości. Sam wielokrotnie korzystałem z jego kapłańskiej mądrości”.

W czerwcu zakończył się rok szkolny i Laski opuściło 24 wychowanków. Losy naszych absolwentów są w obecnej rzeczywistości trudne, gdyż nie ma dla nich pracy. Zatrudnienie znajdują jedynie ci, którzy zdobyli zawód masażysty. Część absolwentów kontynuuje naukę poza Laskami, czworo maturzystów rozpoczęło studia. W nowym roku szkolnym naukę rozpoczęło 302 uczniów. W edukacji niewidomych kładziemy nacisk na naukę obsługi komputerów z dostępem do internetu oraz naukę języków obcych. W ślad za światowym postępem w szkoleniu niewidomych prowadzimy intensywną naukę usamodzielniania naszych wychowanków. Od przedszkola dzieci uczą się orientacji przestrzennej, czyli chodzenia po terenie. Planujemy otwarcie nowego działu - wczesnej interwencji, gdzie zakres szkolenia rozszerzony zostanie o uczenie rodziców w domu, jak mają postępować z niewidomym dzieckiem od niemowlęctwa.

W tym roku w sali konferencyjnej wykończono ścianę z cegiełkami upamiętniającymi spadkodawców. Dziękując wszystkim za doznane już dobro, liczymy na dalsze wspieranie naszych dążeń zmierzających do polepszania warunków rozwoju naszych niewidomych dzieci. Zainteresowanym podajemy numery kont:

złotówkowe:

Bank Rozwoju Eksportu SA w Warszawie 11401010-00-439958-PLNCURR01-42

dewizowe:

Bank Pekao SA V O/Warszawa 53 1240 1066 1111 0000 0005 9138
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 2/2003