Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pszczoły 1, liczba 0

Pszczoły 1, liczba 0

11.06.2018
Czyta się kilka minut
Od kilku dekad wiemy, że niektóre zwierzęta mogą nauczyć się rozumienia liczb: małpy oraz papugi potrafią rozróżniać liczebność obserwowanych obiektów, a także rozumieją, co oznacza zero.
PIXABAY.COM
W

W opublikowanym na łamach „Science” artykule Scarlett Howard wraz z kolegami pokazała, że nawet pszczoły potrafią opanować relację „mniej niż”. Naukowcy uczyli owady wybierać mniejszą liczbę – w każdej próbie pszczołom pokazywano dwa białe panele przedstawiające od jednego do czterech czarnych obiektów. Za wybór właściwego panelu owady otrzymywały słodką sacharozę, a jeśli wybrały drugi – niedobrą chininę. Pszczoły nie tylko potrafią nauczyć się tego zadania, ale również uogólniają nową umiejętność: gdy mają wybrać pomiędzy trzema i czterema elementami wybierają trzy; jednak jeśli jedna z planszy jest pusta, co interpretować można jako zero, w większości wypadków wybierają właśnie ją. Współautorzy tego badania, Aurore Avarguès- -Weber oraz Adrian Dyer, pokazali kilka lat temu, że pszczoły potrafią też nauczyć się pojęć istotnych dla rozumienia geometrii. Możliwe więc, że zdolności poznawcze pozwalające nam uprawiać matematykę liczą setki milionów lat. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]