Reklama

Protest niezależnych mediów

Protest niezależnych mediów

10.02.2021
Czyta się kilka minut
List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych: Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.
J

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media. Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
  2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
  3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
  4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych. 

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Gazeta Żoliborza

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa Wirtualna Polska  

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

OKO.press

Polityka 

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

Telewizja Regionalna TVT

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf 

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję, Tygodniku.

Ale k...wo. Było oczywiscie do przewidzenia. Obym tylko doczekała chwili, kiedy brudna lapa podniesiona na polska niezalezna kulture zostanie odcieta...

Za to, że stoicie po stronie wolności i godności człowieka.

Wspieram, dziękuję za obecność.

Za tarcze, szczepionki itp. nieplanowane przed 2020 rokiem wydatki i straty budżetu trzeba będzie w końcu zapłacić z dodatkowych podatków i danin vel haraczy. A jak przyjdzie rozliczać się z pożyczek zaciągniętych na europejski fundusz odbudowy to dopiero kapcie wszystkim spadną z wrażenia. To jest raczej jasne. Teraz padło na media i oczywiście sprzeciw jest zrozumiały. W przypadku Tygodnika - szlachetnie bezinteresowny, bo o przychodach z tytułu reklam przekraczających próg 15 mln (art. 4.2 proponowanej ustawy) wydawca pisma może tylko śnić (proszę mnie sprostować, jeśli się mylę). Nowa danina w ogóle najbardziej dotknie radio, tv, kina i outdoor, a jeśli chodzi o tzw. tygodniki opinii to powody do niepokoju maja prawdziwi potentaci, np. Newsweek albo (akurat niepodpisana pod listem) AWR Wprost. Mając spokojną na razie głowę, mógłby TP tym bardziej pokusić się o uszczegółowienie i uzasadnienie racji podniesionych hasłowo w liście otwartym. Na przykład: na czym polega nierówne czy "niesymetryczne" obciążenie poszczególnych firm? Czy "globalni cyfrowi giganci" zapłacą mniej z tytułu szczególnych wyłączeń, czy po prostu per saldo zarabiają w Polsce na reklamach mniej niż pozostali gracze razem wzięci? Czy medialne spółki publiczne nie zapłacą nowej daniny, a jeśli zapłacą, to co oznacza w tym kontekście sformułowanie "media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł"? Zacznijmy chociażby od odpowiedzi na powyższe trzy pytania, darowując sobie skargi na ogólnie wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze mediów, jako to podatki (a kto ich nie płaci? przy czym VAT to akurat płacimy my, konsumenci), opłaty koncesyjne, prawa autorskie (a co, mają być za darmo?), a także - przepraszam, trudno się przy tym nie uśmiechnąć - koszty działalności charytatywnej. Wiem, na razie jestem, a być może pozostanę jedynym komentującym, który o cokolwiek pyta, zamiast od razu wznieść pięść w słusznym gniewie, ale skoro tak się informacyjnie poświęcacie dla ogółu, to co szkodziłoby odpowiedzieć?

ad vocem: na jedno pytanie już sam znalazłem odpowiedź. "Opłaty za reklamy mają być również obowiązkowe dla mediów publicznych..." (za press.pl). Oczywiście jest i "ale" ("...ale te w ostatnich latach są hojnie dotowane przez koalicję rządzącą"), ale - co to ma do rzeczy? Jakim cudem autorzy listu porachowali, że do sumy mającej w całości (!) wynieść w przyszłym roku 800 mln zł (z czego przynajmniej kilkadziesiąt milionów zapłaci TVP) media prywatne dorzucą miliard? To się arytmetycznie nie składa. Jeśli komuś nie robi różnicy drobne 200 czy 300 mln zł, to może nie ma o co drzeć szat?

A no to ma do rzeczy, że media publiczne, jeśli też zapłacą, ty tylko przelewając z jednego zasilonego przez rządzących konta na konto opłat za reklamę. Niezależni muszą te pieniądze najpierw zarobić. Gdyby media publiczne same potrafiły na siebie (i te dodatkowe opłaty) zarobić nie byłoby potrzeby ich "zasilać" miliardowymi dopłatami z budżetu.

a później miliardkami jak śnieżkiem sypała.

Do "zwyjątkiemprzec.." coś tam, Ja rózwnież ubolewam nad faktem, że są nieścisłości w rachunkach. Ale jeszcze bardziej ubolewam, że skupiasz się na tym zamiast ustosunkować się do meritum. Bo chyba masz jakieś zdanie w kwesti protestu i projektu rządu? Szkoda, że zachowałeś je dla siebie. Tak naprawdę to wiadomo w co grasz. Wyrażnie starasz się tutaj pokazać, że układ jest uczciwy (opłaty za reklamy mają być również obowiązkowe dla mediów publicznych) a media prywatne stronnicze (oczywiście jest i "ale"). Więc nawet nie muszę poznawać Twojego stanowiska w ww. kwestii. Wyraziłeś je między wierszami. Podsumowując: rachmistrzem jesteś dobrym, tropicielem manipulacji faktami również, ale świadomie lub nie wyszło Ci z tego mącenie ku chwale obecnej Władzy co chluby Ci nie przynosi.

@kalina16 w środa, 10.02.2021, 12:22. "...wiemy, co co chodzi...". Wiemy albo nie wiemy. [https://youtu.be/yLjcZZtR9gM] Ja się odnoszę do opublikowanego listu, biorąc za dobrą monetę to, co autorzy zechcieli w nim zawrzeć. Niestety ta moneta brzęczy fałszywie. Albo ten, kto to napisał, jest głupi, albo z rozmysłem używa absurdalnych argumentów, mieszając nieprawdy i półprawdy ze zwykłą demagogią. Zadałem redakcji konkretne pytania i przedstawiłem konkretny a gruby błąd w rachunkach. Może się mylę, ale jeśli ktoś mi pokaże w czym, nie będę się upierać za wszelka cenę. Tylko niech redakcja uszanuje czytelnika umiejącego czytać i liczyć w zakresie czterech podstawowych działań. Proszę wykazać odrobinę krytycyzmu. ;)

A pytania, jak wiadomo, są niewinne, niezależne od kontekstu i intencji pytającego. 800 mln prywatne media lokalne i krajowe + 50-100 mln koncerny międzynarodowe = 850-900 mln. Do 1 mld obciążających media prywatne brakuje 100-150 mln. To jednak coś innego niż 200-300 mln, które mnożą się w oczach mistrzowi rachunkowości i krytycyzmu (i dużo, dużo mniej niż "pomylił się" ostatnio Mateusz Pinokio przy wyliczaniu zlikwidowanej dziury VAT-owskiej; gdzież ukrył się krytycyzm @zwyjca... w tym przypadku?). Powie @zwyj..., że to i tak przynajmniej 100 mln za mało do miliarda. A słyszał kiedyś o zaokrąglaniu (szczególnie oczekiwanym przy krótkim liście protestacyjnym)? A słyszał o czymś takim jak dane szacunkowe? Ale to wciąż brak precyzji - powie @zwyjec... No faktycznie. I co z tym zrobimy? Nie ma wyjścia, trzeba dać się orżnąć pisowcom na setki milionów złotych, póki @zwyj... nie poczuje, że zabrzęczy mu mniej fałszywie. Ale i tak danie główne dopiero przed nami. Tylko byłe media publiczne, a dziś partyjne media PiS, dostają dofinansowanie z budżetu liczące miliardy złotych, "ale - co to ma do rzeczy?" - zapytuje jakże niezależnie @zwyjec... No bo przecież ważne jest to, że wszyscy zapłacą "po równo" podatek, prawda? A to, że jedni zaraz dostaną z budżetu wyrównanie, a inni (wiadomo którzy) co najwyżej monity o zapłatę rachunków, to przecież nic nieznaczący drobiazg. Redakcja może i uszanuje czytelnika umiejącego czytać i dodawać do czterech, ale na @zwyjca... nie ma co w tym temacie liczyć.

@gregg84 w środa, 10.02.2021, 19:38. Milczeć i ustąpić pola głupocie, czy odpowiedzieć i dać satysfakcję chamstwu samym udziałem w pyskówce, która chamską pozostanie bez względu na to, co i jak powiem? Zaiste, diabelski dylemat. No dobrze, ku wytłumaczeniu wciąż nierozumiejącym, bo przecież nie w próżnej nadziei nauczenia chama kindersztuby... Na stronie MF czytamy: "Szacuje się, że wpływy ze składki od reklam w 2022 roku mogą wynieść około 800 mln zł" i to stwierdzenie pojawia się nawet w najbardziej krytycznych komentarzach (np. na portalu press.pl). Skoro autorzy listu chcą z tymi szacunkami polemizować, to zgodnie z podstawowymi zasadami polemiki powinni przynajmniej to powiedzieć (np. "wbrew twierdzeniu MF wpływy ze składki wyniosą..."), a jeszcze lepiej - choćby najogólniej wskazać, dlaczego 800 mln to błędna kwota. Tymczasem oni "pożyczają sobie" tę okrągłą liczbę, ni w pięć ni w dziewięć nazywając ją wkładem "pozostałych aktywnych lokalnie mediów", chociaż kilka zdań wcześniej równie beztrosko rzucili jeszcze okrąglejszy miliard "od prywatnych mediów", nie tłumacząc, skąd się ów miliard wziął, bo chyba nie z dodania 800 mln do "ok. 50-100 mln". Tym bardziej nie wiadomo, ile według nich wyniosą łączne wpływy ze składki. "Tedy" - jak powiada pan Zagłoba - "radziłbym z serca tej arytmetyki poniechać". EOT

Gdzieżeście to chamstwo u mnie dostrzegli, @zwyj...? Czyżby chodziło o przekręcanie waszego nicka? Moja rada: zafundujcie sobie wreszcie nick, który jest krótszy i przede wszystkim nosi cechy odmienialnego rzeczownika, a nie będę miał zbytnich powodów, aby go tak "chamsko" przekręcać. A może idzie o to, że nie kupuję zupełnie waszej chłodnej rzeczowości i nie odpowiadam na nią chłodną rzeczowością? Że za waszą jakże neutralną postawą dostrzegam nieproporcjonalnie dużą i złośliwą krytykę strony niepisowskiej oraz zaskakująco częste unikanie tematów przykrych dla PiS-u? Nie, @zwyjcu..., rezygnacji z tego rzekomego chamstwa się ode mnie niestety nie doczekacie. *** Dobrym zwyczajem polemicznym jest, @zwyjcu..., interpretowanie wątpliwości w stanowisku przeciwnika na jego korzyść. Kiepsko to się u was przejawia, o samozwańczy nauczycielu kindersztuby. Wy wolicie od razu przyjąć, że wszelkie dodatki do pisowskich wyliczeń to najprawdopodobniej wymysły twórców listu. Że list po prostu musi zawierać dokładne wyliczenia, bo sam fakt wielosetmilionowego rzędu tego haraczu to za mało. Nie dziwi mnie twoja postawa, @zwyjcu... Rozpisałeś się wszak pod tym listem po to, aby osłabić jego wydźwięk wśród czytelników Tygodnika, a nie z umiłowania ścisłości, prawdy i należytej gradacji faktów.

Potem se go umieścić w zapiskach albo na ekraniku i korzystać ile się chce. Z naziolszczyzny chybaście wyleźli, toście inną pociechę znaleźli ?

Że pozwolę sobie potraktować wasz wpis ze wzajemnością, czynownik.

Tu oczywiście nie chodzi o podatki - tylko o dołożenie wszystkim niezależnym mediom. Żeby "było jak dawniej" - za młodych lat prezesa. Jedna telewizja, jedno radio, jedna gazeta centralna i jedna lokalna. Wszystko pod kontrolą. Innej rzeczywistości ten mały człowiek nie ogarnia.

Zebciu powiedział co wiedział, a zdążył dowiedzieć się wszystkiego, dzięki czemu otrzymaliśmy kanoniczną odpowiedź na każdą kwestię lub wątpliwość do wyjaśnienia. Dziękujemy Zebedeuszowi (albo rozlicznym szeregom Zebedeuszy z kapturowej neosolidarności) za jutrzenkę wiedzy, my słudzy pokorni wobec majestatu jego poznania i mądrości

Dzisiaj otworzyłem lodówkę i któż z niej wyszedł? Zgadnij Kotku, cytując Kisiela. No to już , jak wylazłeś Pan to zacznij wzorem Pierwszego Narciarza RP, uczyć się. Sięgnij do wypowiedzi sprzed kilku lat tej Pani co to teraz kuruje się w hotelu SPA, do wypowiedzi swego szefunia Prezeska, a potem zajrzyj Pan do najnowszej historii Węgier i znajdziesz Pan odpowiedź na pytanie czemu ma faktycznie służyć ta nowa danina Do tego dodaj Pan ostatnie przekręty, machloje z wyborami i pocztą, afera z KNF, maseczki z Chin i największy na świecie samolot, respiratory od handlarza bronią, interesy z instruktorem narciarskim, Spółkę Srebrna i jej prezesa umoczonego we współpracę itd itp.I odpowiedz Pan sobie czy o wydarzeniach tych mówił Nasz Dziennik, czy może dotychczas niezależne media?No to kogo trzeba zatkać i nadal robić swoje przekrętasy? Tylko poproszę o Pańskie wypowiedzi, nie oprzekaz dnia.

Bo już chciałem napisać, że dobrze mówisz i prawdę mówisz, ale skoro obstajesz twardo przy życzeniu, bym od siebie pisał, a nie zgodnie z przekazem dnia ("tu miał być twój ulubiony program";), więc wycofuję się z tego, że masz rację. Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało, che..che...

My tu przecież wszyscy wiemy, że władza ludowa cokolwiek by nie robiła, to tylko po to, aby zwykłym Polakom żyło się lepiej i z większą kasą na kontach. Po prostu przynajmniej połowa zwykłych Polaków nie może już wytrzymać tego ogromu szczęścia i woli, aby pieniążki zostały w zależnych niepolskich mediach, niż miały znowu, jak co miesiąc, wpływać na nasze konta z budżetu. Pojmujecie już, Foryś?

A jeśli któraś za mało się stara, no to ją lud wymienia w wyborach na lepszą i tak w koło Wojtek. Cóż tu do kombinowania i pojmowania ?

Ten podatek jest zbudowany na takim samym kłamstwie jak sformułowanie 'Protest NIEZALEŻNYCH mediów' w tytule.

Jakie podatki w Polsce zapłaciła w roku 2020 TVN S.A. ? Proszę o konkretną odpowiedź a nie lanie wody.

Spółka TVN S.A. zapłaciła w 2020 roku ZA MAŁO, żeby ukrócić jej skuteczne oddziaływanie na dużą część społeczeństwa, i WYSTARCZAJĄCO MAŁO, żeby wyrwać ten fakt z kontekstu i zrobić z niego kolejny ogłupiacz plebsu. To jest jedyna odpowiedź, która ma tutaj znaczenie. Teraz moja kolej, plainy: jakie dofinansowanie otrzymała spółka TVN S.A. w roku 2020 z budżetu Polski?

Oddziaływanie TVN na Polaków jest silne i zatrważające. Znam takich jak np Bogusław ten niżej, którzy już nie potrafią mówić o Polsce ale na Polskę rzygają.

O to, żeby podać ci cyferki, które mógłbyś zmanipulować tak, jak zaznaczyłem? Powiedziałbym, że to raczej mało grzeczne pytanie było. Istotnie, zatrważające musi być dla was to, że dzięki TVN-owi i innym wolnym mediom przynajmniej połowa społeczeństwa jest impregnowana na waszą kłamliwą propagandę i mówi wciąż "nie" waszym przestępstwom i ekscesom. Ja sam rzygam na pisowskie oblicze Polski, więc mogę zrozumieć te ciepłe uczucia u innych. ***************************************************************** Plainduncan, czyżby przedsiębiorstwa medialne płaciły dziś w Polsce mniejsze podatki dochodowe od wszystkich innych przedsiębiorstw, które osiągają podobne zyski? Czyżby dochody z reklam już teraz nie wchodziły w skład sumy zysków, które są w Polsce opodatkowane tak jak wszelkie dochody wszelkich przedsiębiorstw? Więc jak to się dzieje, że nie chcecie zaszczycić swoim zainteresowaniem podatkowym wszystkich przedsiębiorstw po równo, lecz tylko te medialne? Cóż, dobrze wiemy, dlaczego tak się dzieje: co prawda wieloletnia pisowska niegospodarność i pandemia doprowadziły do olbrzymiego deficytu budżetowego, ale to jeszcze nie powód, aby nie ratować przede wszystkim własnych tyłków. Równe dociążenie przedsiębiorstw jedynie dobiłoby waszą i tak słabnącą popularność w społeczeństwie, a za to nieproporcjonalne obciążenie firm medialnych zaszkodzi zasadniczo tylko tym, którzy przyczyniają się znacznie do waszego słabnięcia (i może się po tym opamiętają). Coś istotnego pominąłem, plainy? *** PS. To jak będzie z grzeczną i pozbawioną lania wody odpowiedzią na moje pytanie? Ile dofinansowania otrzymał z budżetu TVN w 2020 roku?

TVN osiągnął w roku 2019 ponad 540 milionów złotych czystego zysku, który wybył z Polski. Jeśli wyjedzie nieco mniej, stanie się tragedia?…

Emulku demagogiczny, a czy skoro Orlen osiągnął w 2020 r. ponad 3 mld PLN zysku, to czy stanie się tragedia, jeśli część tych zysków trafi bezpośrednio do mojej kieszeni? Ewidentnie nie doczytaliście sporej części mojej wypowiedzi, bo nie podejrzewałbym was przecie o żadne uniki. Nie ma nic specjalnego w działalności medialnej poza tym, że jest to działalność ogólnie niekorzystna dla interesu partyjnego rządzącej mafii, i tylko dlatego znalazła się ona na jej celowniku. Gdyby było inaczej, to pisostwo podniosłoby podatki wszystkim przedsiębiorstwom z równymi dla wszystkich progami dochodowymi, a tymczasem nie słychać o takich pomysłach. Nie wiesz przypadkiem, czemu?

Po drugie, jego wody wypełniają niemal w całości powtarzające się spienione fale skarg, udręczeń i gderów . A mnie musowo jeszcze zerknąć co reszta waszego aktywu porabia . Widać jednak na tym przykładzie że dysputa mimo nie ogarnięć może się z powodzeniem toczyć dalej . Tym bardziej, żem przecież wcale nie zaprzeczał, iż każda pliszka swój ogonek chwali i woli gdy się od niej zły ptaszek odwali. A zły to jest np. taki , który zadaje niewłaściwe pytania - jak to słusznie zauważył znany demokrata z W-wy, wyznając zarazem, że trzeba takiemu ptaszkowi łepek ukręcić . ------ A wy myślicie, że zyski z Orlenu to gdzie zaiwaniają? Jak nie na potrzeby państwa i ludu rozmodlonego, klnącego albo w warcaby przy piecu grającego?

Wdawać się z wami w przeciągnięte pyskówki, emuś, to realizować wasz plan odciągania uwagi od meritum sprawy. O zbyt poważną rzecz tu chodzi, żeby pochylać się nad każdym waszym wytupem spod krzaka. Do swidania, czinownik.

Jak będziecie w W-wie podliżcie tamtejszy aktyw, komsomolcze .

Odpór z przemilczeń kiepściutko maskowanych stosem retorycznych farmazonów. Jak nic medal za niezrównaną skuteczność się wam należy.

Do plainduncan: Zadałeś pytanie o podatki TVN ale dostałeś ripostę, więc teraz zmieniasz temat i zaczynasz o rzyganiu PiSać. Poczytaj sobie, ile idzie na szczujnię i jak to się zmieniało na przestrzeni lat: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-pomoc-publiczna-ile-dostala-z-budzetu-panstwa A płacimy za to my. Jako że za rogiem czają się z kasa złe Niemce czy Amerykanie to dla zachowania równowagi sięgnięto do naszych kieszeni. Ja rozumiem że chcesz bronić Polskiego Narodowego głosu i płacić, ale niestety płacą wszyscy bez pytania ich o zdanie. A jeszcze dochodzi abonament, gdyby chcieć być całkowicie zgodnym z zarządzeniami :-) I to jest nie w porządku bo za dużo na to idzie środków w ocenie większości społeczeństwa (tej nazwanej swego czasu gorszym sortem). Swoją drogą trzeba być w niezłym Matrixie, żeby widzieć silne i zatrważające oddziaływanie TVN a nie gorszyć się tym, co wyczynia TVP.

że biorę się żwawo do roboty -----------------------1) Na każdą szczujnię, także na TVP-PO, każda władza sięgała, bez pytania , do kieszeni ludu, sięga i sięgać będzie również po wymianie PiS na Głodomorów , odsuniętych być może na 8 lat od państwowego tortu z niezliczonymi posadkami . --- Do bojkotu opłacania abonamentu Platforma (haraczem go zwała) dawno temu lud wzywała, póżniej go ścigać próbowała. lecz ów pokazał jej wała i PO w szczujnię miliardy grzecznie sypała, choć z gigantycznego propagandowego wsparcia komercyjnych mediów korzystała. -------------------------------2) Gorszym sortem zostali nazwani tylko n i e k t ó r z y ludzie , donoszący za granicę a nie żadna tam "większość społeczeństwa" . Cytuję Jarosława """""" Ten nawyk donoszenia na Polskę za granicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków """""" ----- Mimo to najbardziej rozdokazywane szare myszki, ustawiły się zaraz w kolejce za tym mianem, niczym po darmowy towar najlepszego sortu.

Szanowni Panowie FORYSIAK i zwyjątkiemprzec...- tak się zastanawiam, gdzie będziecie udzielać się jak WuC przy "niewielkiej pomocy przyjaciół" (łotrów w sukienkach) unicestwią wolne media np. łacznie z TP. Pozostanie Wam tylko komentowanie KURWIZJI, a to będzie mało atrakcyjne, czyż nie?

Tylko BuC może się nabrać, że Wuc unicestwi smolne media . Takie ci one wolne od politycznych przekonań pracodawców oraz tyranii poprawności - jak wy od od wścieklizny antypisowskiej.

bujaj sie pajacu, leć do swojej tvp i łykaj PISprawdy jak bocian żaby. Smacznego

Nałykać się grandy z ichniej propagandy. Pozdrufka od tyrana , niech się wam śni do rana.

tam penisy między pośladkami rysują, więc twój finezyjny "pajac" uderzy jak diamentowa kula i może skłoni ateuszy do wiary, że jednak prawa dusza istnieje, a może nawet sam jej Stwórca...

Jakie podatki są/były na określony cel, w całości lub w części? Od alkoholu na leczenie alkoholizmu i jego skutków, podatek drogowy na budowę i utrzymanie dróg, i może jeszcze parę by się znalazło. Jaki związek mają prywatne i niezależne media z NFZ? Czy niszczą kulturę, czy korzystają z niej za nie płacąc. Upowszechniają, tworzą, a jak korzystają to płacą. PS. Uzasadniony byłby podatek od TVP, nie na cały NFZ, ale na psychiatrię.

z NFZ naprowadził PiS niegdyś pan marszałek Grodzki, postulując procedowaną dotację dla TVP przeznaczyć na onkologię. Chyba PiS wzięło sobie do serca ten dobroczynny postulat, zda się w złą godzinę wypowiedziany przez pana Grodzkiego. Teraz tevaueny będą mu to wypominać, kurde!

Czyżby te 2 mld na TVPiS i s-ka pochodziły z podatków od zakupionych telewizorów, Forysiaku? Chyba pojmujecie subtelną różnicę między zmianą celu WYDAWANIA środków budżetowych tak, aby nie zostały one zmarnowane na siermiężną propagandę, a POZYSKIWANIEM środków budżetowych poprzez wybiórcze oskubywanie nielubianej branży? Czy nie pojmujecie? Jak to z wami jest, Forysiak?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]