Reklama

Proszę to czytać!

Proszę to czytać!

13.12.2011
Czyta się kilka minut
Rodzice nie chcą, żeby Klara była grzeczna, bo grzeczność skazuje na margines niezauważalności. Lecz Klara niegrzeczną być nie potrafi, bo wie, że społeczność akceptuje wyłącznie spolegliwych.
Ilustracja Marcina Wichy z jego książki "Klara. Proszę tego nie czytać!"
W

W "Klarze. Proszę tego nie czytać" dostajemy wgląd w świat dziewczyński, lecz nie ten utopiony w lukrze przymiotników - miły, sympatyczny, ładny i cichy. Tytułowa panienka w okularach na nosie rozgląda się dookoła siebie i przenikliwie komentuje rzeczywistość niczym chór grecki.

W książce Marcina Wichy są dwa główne miejsca akcji - dom i szkoła - przestrzenie szczelnie wypełniające całkiem długi etap życia dzieci i ich rodziców. W pierwszym panuje duch liberalny, mama jest mądra i troskliwa, tata to inteligentny cynik. Jest jeszcze brat żyjący w cieniu starszej siostry, wyposażony w niewyczerpane zasoby sił witalnych. W tle pojawiają się postępowi dziadkowie, za którymi z trudem nadążają generacje młodsze. W zestawieniu te trzy pokolenia pokazują jak style życia, obyczaje, prawa i obowiązki zmieniają się (zawsze na gorsze) z dekady na dekadę. Np. oceny...

5333

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]