Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Prawo do sprzężenia zwrotnego

Prawo do sprzężenia zwrotnego

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Rzym zmienia kurs wobec niepokornych zakonnic z USA. Abp Joseph Tobin, który przewodniczy trwającej od roku wizytacji apostolskiej żeńskich zgromadzeń zakonnych w Stanach Zjednoczonych, stwierdził, że Watykanowi nie wolno ignorować "głębi gniewu i zranienia", jakie wizytacja wywołała wśród sióstr.
"

"Potrzebujemy strategii pojednania" - podkreślił 7 grudnia w "National Catholic Reporter". Sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego dodał: "Nie jestem aż tak naiwny, by sądzić, że zaufanie można zbudować od razu czy nawet podczas jakiegoś miłego spotkania; ale przynajmniej rozmawiamy".

Dla jednych to rezultat (rzadkiej w innych częściach świata) determinacji i odwagi sióstr, kwestionujących sposób prowadzenia u nich watykańskiej wizytacji apostolskiej. W oczach innych to efekt starań samego Benedykta XVI, który miał zażądać, by szefowie Kongregacji uporządkowali bałagan związany z wizytacją.

Kongregacja bezprecedensowe badanie jakości amerykańskiego życia zakonnego rozpoczęła w 2009 r. ze względu na kryzys powołań: w 1965 r. było tam 175 tys. zakonnic, obecnie 69 tys.; średnia wieku to ok. 70 lat. Siostry wizytację...

2470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]