Porażka Kuczmy, przegrana Putina

Era Leonida Kuczmy dobiegła końca - tak watykański dziennik L'Osservatore Romano skomentował decyzję Sądu Najwyższego Ukrainy o konieczności powtórzenia drugiej tury wyborów prezydenckich w tym kraju. Era Kuczmy, okres przejściowy, splamiony podejrzeniami o korupcję, nadużycie władzy i zagrożenie wolności (aż po podejrzenie zabójstwa około dwudziestu niewygodnych dziennikarzy), zdaje się zbliżać do końca - czytamy w dzienniku.

Nieoficjalny organ Stolicy Apostolskiej dodaje, że porażka Kuczmy jest także przegraną prezydenta Rosji, który do ostatniej chwili starał się uniemożliwić dojście do władzy Juszczenki. Władimir Putin “sprzyjał natomiast utrzymaniu status quo w najważniejszym z krajów byłego ZSRR" - napisała gazeta.

Tymczasem kard. Paul Poupard zaprzeczył, że Papież opowiada się po jednej ze stron w wewnętrznym konflikcie na Ukrainie. W wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera" przewodniczący Papieskiej Rady Kultury przypomniał, że Jan Paweł II jedynie wezwał wszystkich do modlitwy. “Na Ukrainie jesteśmy świadkami nie wojny między prawosławnymi i katolikami, lecz konfliktu między tymi, co wierzą w demokrację, i tymi, co nie wierzą" - powiedział kard. Poupard. Watykański hierarcha przebywał ostatnio w Moskwie z okazji otwarcia ekumenicznej Biblioteki Duchowej, prowadzonej wspólnie przez prawosławnych i katolików. Kardynał spotkał się m.in. ze zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Aleksym II.

Z kolei przebywający w Rzymie kard. Lubomyr Huzar zapowiedział, że osobiście przedstawi Papieżowi sytuację na Ukrainie (spotkanie wyznaczono na 7 grudnia). Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej stwierdził, że zwolennicy demokracji oczekują od Papieża “moralnego i duchowego wsparcia". Kardynał rozumie, że Watykan nie może bezpośrednio interweniować w sprawy polityczne, niemniej Jan Paweł II mógłby zaznaczyć, że “państwo i rządzący muszą stosować się do zasad moralnych i szanować naród, któremu służą".

ASk, MZ

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2004