Reklama

Ładowanie...

Pomruk uśpionego olbrzyma

23.04.2012
Czyta się kilka minut
„To pierwszy taki przypadek w powojennej Polsce, że katolicy manifestują na ulicach właśnie jako katolicy” – mówi „Tygodnikowi” ks. prof. Janusz Mariański, komentując warszawski wiec w obronie telewizji Trwam.
K

Katolicyzm tradycyjny, akcentujący wartości narodowe, którego mógłbym nazwać olbrzymem społecznie uśpionym, obudził się – zauważa socjolog z KUL i dopowiada, że mówi o katolicyzmie tradycyjnym w sensie opisowym, a nie etykiety. – Dziwi mnie, że elita rządząca nie zauważyła, iż przez swoją decyzję w sprawie telewizji Trwam wywołała ogromny ruch protestu.

– Pozytywne jest to – komentuje ks. Mariański – że zmobilizowani katolicy teraz uważają, iż mają prawo domagać się swoich praw. To jest kształtowanie się w jakiejś mierze społeczeństwa obywatelskiego. Z drugiej strony ci ludzie poczuli, że są siłą i być może są to ćwiczenia do innych protestów – przewiduje profesor KUL.

Ok. 20 tys. osób (według innych źródeł: 50 tys.) uczestniczyło w sobotę 21 kwietnia w Warszawie w manifestacji w obronie telewizji Trwam. Wiec poprzedziła Msza pod przewodnictwem i z homilią bp. Antoniego...

3582

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]