Reklama

Pomóżmy KARCIE: List otwarty

Pomóżmy KARCIE: List otwarty

28.04.2010
Czyta się kilka minut
My, historycy polscy, z wielkim niepokojem przyjęliśmy informacje o zagrożeniu istnienia Fundacji Ośrodka KARTA - organizacji pożytku publicznego z rodowodem solidarności społecznej. KARTA, zrodzona w pierwszych tygodniach stanu wojennego, rozwijała się od jednokartkowej gazetki podziemnej do dzisiejszego Ośrodka - o skali instytutu badawczego - zajmującego się historią Polski i jej otoczenia w XX wieku. I trwa, konsekwentnie, przy wyróżniających ją zasadach i wartościach.
P

Przez 28 lat działania, w różnych sytuacjach politycznych, zmieniającej się aurze wokół pracy nad pamięcią - starając się zachować (i deklarując) neutralność polityczną i światopoglądową - środowisko KARTY uparcie "robiło swoje": gromadziło dokumenty, pamiętniki, dzienniki, zdjęcia, relacje świadków - także w publicznych akcjach; publikowało źródłowy zapis przeszłości w kwartalniku "Karta", albumach, książkach; robiło wystawy, konkursy, prowadziło młodzież do aktywnego badania historii (kilkanaście tysięcy uczniów).

Ośrodek KARTA dzisiaj, mimo braku stałego budżetu czy stanowiących kapitałów, to wyjątkowe, niespotykane w Europie i na świecie archiwum społeczne. Kilometr półek (KARTA dusi się z braku miejsca) z darami pamięci tysięcy osób: Archiwum Wschodnie (1901-56), Archiwum Opozycji (1956-90), Archiwum Fotografii (150 tysięcy zdjęć), Archiwum Historii...

3294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]