Polska powieść historyczna

Historię na warsztat bierze coraz więcej polskich pisarzy. Historię nie tylko Polski. Są też już wydawcy specjalizujący się w takiej tematyce.

07.04.2014

Czyta się kilka minut

Wielu autorów łączy gatunki, tworząc np. historyczne kryminały (często związane z miastem czy regionem) czy historyczne fantasy. Media ignorują te książki. Inaczej niż czytelnicy. Oto próbka z ostatniego roku. Poleca Wojciech Pięciak, kierownik działu historia „TP”:


JACEK KOMUDA, historyk z wykształcenia i pisarz z powołania. Można mu pozazdrościć pióra – i tego, że utrzymuje się z pisania. No, ale jest produktywny: wydał ok. 20 powieści i ma armię fanów. Ostatnio kontynuuje cykl „Orły na Kremlu”: sagę o Jacku Dydyńskim, pierwszej szabli województwa lwowskiego. Jest rok 1605 i Jacek nad Jackami (tak go zwano), oficer husarski, właśnie zdobywa Moskwę wraz z polskim kontyngentem, wspierającym cara Dymitra (potem nazwanego Samozwańcem)... Wydawca informuje, że każdy tom z serii „Orły na Kremlu” sprzedał się w nakładzie ok. 20 tysięcy egzemplarzy.
Jacek Komuda „Samozwaniec”, tom IV, Fabryka Słów, Lublin 2013.


KRZYSZTOF MILCZAREK, także historyk, specjalizuje się w starożytnym Wschodzie. O nim traktuje cykl jego powieści. Najnowsza opowiada o powstaniu i upadku pierwszego w dziejach świata imperium: królestwa Akadu, stworzonego przez Sargona Wielkiego. To powieść historyczna z elementami fantasy: śmiertelnikom pomagają (lub przeszkadzają) bogowie.
Krzysztof Milczarek „Sargon. Wybrańcy Inanny”, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2013.


ŁUKASZ MALINOWSKI, znów historyk (rocznik 1983), fascynuje się X-wieczną Skandynawią, gdzie świat ludzi koegzystuje ze światem duchów, a chrześcijaństwo usiłuje zmienić religijność i moralność. Ainar Skald to wędrowny wojownik i pieśniarz; jego przelotny seks z Halfridą będzie mieć poważne skutki... Także tę książkę opublikował Instytut Wydawniczy Erica, który stawia na tematykę historyczną: również tu ukazują się cykl Tomasza Stężały „Trzy armie” (II wojna światowa oczami jej uczestników: polskich, niemieckich i sowieckich) i cykl Dariusza Domagalskiego „Piraci północy”, o XIV-wiecznych walkach o panowanie nad Bałtykiem.
Łukasz Malinowski „Skald. Karmiciel kruków”, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2013.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2014