Reklama

Polityczno-kościelne kulisy sprawy Groëra

Polityczno-kościelne kulisy sprawy Groëra

07.12.2020
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Paul M. Zulehner, austriacki teolog: Skutki sprawy Groëra dla Kościoła w Austrii były katastrofalne. Przy czym były to bardziej skutki tego, jak potraktowano tę sprawę w Kościele niż jej samej.
W

WOJCIECH PIĘCIAK: Próbujemy weryfikować zarzuty stawiane Janowi Pawłowi II o rzekomy brak reakcji na przypadki nadużyć seksualnych w Kościele. Śledził Ksiądz wydarzenia nazwane potem „sprawą kardynała Groëra”. Jak z obecnej perspektywy ocenia Ksiądz Profesor postępowanie Watykanu w sprawie kard. Hansa Hermanna Groëra, który w 1995 r. został oskarżony o nadużycia seksualne wobec nieletnich? Dlaczego nie została ona nigdy wyjaśniona przez instancje kościelne w tym sensie, że nigdy publicznie nie stwierdzono, czy był on winny bądź niewinny?

PAUL M. ZULEHNER: Rzym wysunął wtedy mocny argument, że „nikt nie ma prawa osądzać kardynała”. Że to jest sprawa wyłącznie papieża. W ten sposób Jan Paweł II uznał, że sprawa Groëra należy do jego wyłącznej kompetencji.

Bp Johann Weber z Grazu proponował wówczas, aby powołać swego rodzaju radę mędrców, która mogłaby...

9414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a przede wszystkim gangrena szatańskiej pychy - to one toczą i degenerują ten kościół od wieków, i one go na naszych oczach zamieniają w globalne pośmiewisko

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]