Reklama

Polityczno-kościelne kulisy sprawy Groëra

Polityczno-kościelne kulisy sprawy Groëra

07.12.2020
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Paul M. Zulehner, austriacki teolog: Skutki sprawy Groëra dla Kościoła w Austrii były katastrofalne. Przy czym były to bardziej skutki tego, jak potraktowano tę sprawę w Kościele niż jej samej.
W

WOJCIECH PIĘCIAK: Próbujemy weryfikować zarzuty stawiane Janowi Pawłowi II o rzekomy brak reakcji na przypadki nadużyć seksualnych w Kościele. Śledził Ksiądz wydarzenia nazwane potem „sprawą kardynała Groëra”. Jak z obecnej perspektywy ocenia Ksiądz Profesor postępowanie Watykanu w sprawie kard. Hansa Hermanna Groëra, który w 1995 r. został oskarżony o nadużycia seksualne wobec nieletnich? Dlaczego nie została ona nigdy wyjaśniona przez instancje kościelne w tym sensie, że nigdy publicznie nie stwierdzono, czy był on winny bądź niewinny?

PAUL M. ZULEHNER: Rzym wysunął wtedy mocny argument, że „nikt nie ma prawa osądzać kardynała”. Że to jest sprawa wyłącznie papieża. W ten sposób Jan Paweł II uznał, że sprawa Groëra należy do jego wyłącznej kompetencji.

Bp Johann Weber z Grazu proponował wówczas, aby powołać swego rodzaju radę mędrców, która mogłaby...

9414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]