Reklama

Ładowanie...

Podstawy ochrony

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Nie ma w Polsce systemów prewencji wspomagających tworzenie dla dzieci i młodzieży bezpiecznego od nadużyć seksualnych środowiska. Kościół ma szansę stać się pionierem. Z o. Adamem Żakiem SJ, koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży, rozmawia Artur Sporniak
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Podczas ostatniego zebrania Episkopatu został Ojciec koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. Z czym ta funkcja się wiąże?
O. ADAM ŻAK SJ: W imieniu Episkopatu będę koordynować działalność prowadzącą do zwiększenia ochrony dzieci i młodzieży. Ochrona oznaczać będzie głównie prewencję nadużyć seksualnych wobec nieletnich – nie tylko ze strony duchownych, ale wszystkich osób, które uczestniczą w duszpasterstwie dzieci i młodzieży: w parafiach, ruchach religijnych, szkołach katolickich, internatach itp. Chodzi o stworzenie od podstaw systemu prewencji, który nie będzie celem samym w sobie, ale który ma wspierać dotychczasową praktykę tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży.
Na czym to będzie polegać?
Zapobieganie wszelkim negatywnym zjawiskom – czy przemocy, czy nadużyciom...

7164

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]