Reklama

Podstawy ochrony

Podstawy ochrony

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Nie ma w Polsce systemów prewencji wspomagających tworzenie dla dzieci i młodzieży bezpiecznego od nadużyć seksualnych środowiska. Kościół ma szansę stać się pionierem. Z o. Adamem Żakiem SJ, koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży, rozmawia Artur Sporniak
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Podczas ostatniego zebrania Episkopatu został Ojciec koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. Z czym ta funkcja się wiąże?
O. ADAM ŻAK SJ: W imieniu Episkopatu będę koordynować działalność prowadzącą do zwiększenia ochrony dzieci i młodzieży. Ochrona oznaczać będzie głównie prewencję nadużyć seksualnych wobec nieletnich – nie tylko ze strony duchownych, ale wszystkich osób, które uczestniczą w duszpasterstwie dzieci i młodzieży: w parafiach, ruchach religijnych, szkołach katolickich, internatach itp. Chodzi o stworzenie od podstaw systemu prewencji, który nie będzie celem samym w sobie, ale który ma wspierać dotychczasową praktykę tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży.
Na czym to będzie polegać?
Zapobieganie wszelkim negatywnym zjawiskom – czy przemocy, czy nadużyciom...

7164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]