Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Podatność na iluzje

Podatność na iluzje

05.03.2018
Czyta się kilka minut
Uzależniona od kultury może być także podatność na popełnianie błędów percepcyjnych.
Od lewej: Iluzja wzrokowa Müller-Lyera, Złudzenie Ebbinghausa, Złudzenie Ponza
 

 

ILUZJA WZROKOWA MÜLLER-LYERA sprawdza się w przypadku m.in. Amerykanów, którzy przeszacowują długość górnego odcinka (w rzeczywistości oba są równe), ale nie poddają się już jej członkowie afrykańskiego plemienia San z kotliny Kalahari.

ZŁUDZENIE EBBINGHAUSA (zwane też Kołami lub Okręgami Titchenera): w rzeczywistości środkowe koła po lewej i prawej stronie są identyczne. Jedno z badań wykazało, że Anglicy znacznie częściej ulegają iluzji (oceniając środkowe koło po prawej stronie jako większe) niż członkowie plemienia Himba z Namibii.

ZŁUDZENIE PONZA: w rzeczywistości poziome odcinki są równej długości. Studenci z Ugandy byli mniej podatni na iluzję niż studenci amerykańscy, oceniający górny odcinek jako dłuższy. Co ciekawe, mieszkańcy wiejskich obszarów z Ugandy też ulegali iluzji.

863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]