Reklama

Plastikowa rewolucja

Plastikowa rewolucja

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Na koncercie rockowego zespołu pojawia się słynny polityk i skarży się widzom, że muzycy nigdy nie poprosili, żeby razem z nimi zagrał. Trudno o mniej prawdopodobną historię. Jeśli jednak politykiem tym jest Václav Havel, a zespołem The Plastic People of the Universe - wszystko jest możliwe.
L

Legenda czeskiego undergroundu wystąpiła 3 września w ogrodzie wydawnictwa Znak, uświetniając wizytę Havla w Polsce. Jeśli ktoś przyszedł na koncert oczekując jedynie lekcji historii, musiał być mile zaskoczony - sędziwi w większości artyści zagrali z energią, pasją i humorem.

The Plastic People of the Universe występują obecnie w siedmioosobowym składzie, z czego tylko trzech muzyków związanych jest z zespołem od dawna. Największy wpływ na brzmienie grupy mają weterani: Vratislav Brabenec (saksofon, klarnet) i Jiří Kabeš (altówka, theremin). Na granych przez nich unisono i hipnotycznie powtarzanych motywach oparta jest większość kompozycji. Monotonię utworów przełamują freejazzowe sola saksofonu, altówki, gitary i klawiszy. Niemal wszyscy muzycy udzielają się wokalnie, jednak jest to raczej recytacja (wyjątkiem jest śpiewająca basistka Eva Turnová). Słowa...

12010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]