Reklama

Ładowanie...

Plastikowa rewolucja

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Na koncercie rockowego zespołu pojawia się słynny polityk i skarży się widzom, że muzycy nigdy nie poprosili, żeby razem z nimi zagrał. Trudno o mniej prawdopodobną historię. Jeśli jednak politykiem tym jest Václav Havel, a zespołem The Plastic People of the Universe - wszystko jest możliwe.
L

Legenda czeskiego undergroundu wystąpiła 3 września w ogrodzie wydawnictwa Znak, uświetniając wizytę Havla w Polsce. Jeśli ktoś przyszedł na koncert oczekując jedynie lekcji historii, musiał być mile zaskoczony - sędziwi w większości artyści zagrali z energią, pasją i humorem.

The Plastic People of the Universe występują obecnie w siedmioosobowym składzie, z czego tylko trzech muzyków związanych jest z zespołem od dawna. Największy wpływ na brzmienie grupy mają weterani: Vratislav Brabenec (saksofon, klarnet) i Jiří Kabeš (altówka, theremin). Na granych przez nich unisono i hipnotycznie powtarzanych motywach oparta jest większość kompozycji. Monotonię utworów przełamują freejazzowe sola saksofonu, altówki, gitary i klawiszy. Niemal wszyscy muzycy udzielają się wokalnie, jednak jest to raczej recytacja (wyjątkiem jest śpiewająca basistka Eva Turnová). Słowa...

12010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]