Reklama

Ładowanie...

PiS kręci z wiatrakami

04.02.2023
Czyta się kilka minut
Poprawki pisane na kolanie, polityczne przepychanki i tony niepotrzebnie spalonego węgla. Co dalej? Potrzebujemy coraz więcej energii z odnawialnych źródeł i nie możemy obrażać się na wybraną technologię ani toczyć z nią donkiszotowskich potyczek.
Farma wiatrowa
Cisowo koło Darłowa, farma wiatrowa. Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER
N

Nad ranem 1 lutego 2023 r. wiatraki w Polsce biły rekord za rekordem: o 6 rano ponad 35 proc. prądu w całym kraju pochodziło właśnie z wiatru. To dobry moment na bicie rekordów i liczenie megawatogodzin, bo Sejm właśnie wyjął z zamrażarki ustawę, która ma zdjąć wiatrakom hamulec o nazwie „10H”. Zaciągnięty 7 lat temu, nadal działa – w promieniu 10-krotnie większym niż wysokość nowej turbiny nie może być zabudowań mieszkalnych, lasów i żadnych form ochrony przyrody. Nowe wiatraki mają od 150 do 200 metrów wysokości, więc można je budować... praktycznie nigdzie. Badania fundacji Instrat pokazują, że 10H wykluczyło z inwestycji wiatrowych 99,7 proc. powierzchni Polski.

Co ciekawe: ta sama władza, która 7 lat temu uśmierciła lądową energetykę wiatrową, teraz próbuje ją nagle reanimować. Rządzący od 6 lat premier mówi o potrzebie budowania wiatraków, bo zastąpią drogi węgiel z...

13956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]