Reklama

Pirat w Pradze

Pirat w Pradze

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Stolica Czech będzie mieć nowego burmistrza: zostanie nim Zdeněk Hřib, polityk Partii Piratów. Dla tej wciąż cokolwiek egzotycznej formacji to przełom.
Nowy burmistrz Pragi Zdenek Hrib (z lewej), październik 2018 r. MICHAL KRUMPHANZL / CTK / PAP
Z

Zdeněk Hřib ma 37 lat i jest, jak sam mówi w spocie wyborczym, menadżerem i informatykiem. Jest też z wykształcenia lekarzem, choć, jak wytykają mu krytycy, nigdy nie praktykował. W polityce nie jest znaną postacią, bo w pierwszych szeregach czeskiej Partii Piratów znalazł się dopiero niedawno (z ugrupowaniem związany jest od 2013 r.). Nie jest też tak wyrazisty i przekonujący jak przywódca tej formacji Ivan Bartoš. A jednak to on jako pierwszy Pirat będzie sprawować realne rządy.

Po październikowych wyborach samorządowych w czeskiej stolicy do władzy doszły trzy ugrupowania – Piraci będą rządzić razem z niezależnym ruchem Praha Sobě oraz koalicją Połączone Siły dla Pragi (Spojené Síly pro Prahu; składa się ona z kilku ugrupowań centrowych). Wszystkie trzy osiągnęły podobny wynik, po ok. 17 proc. (choć Piraci minimalnie więcej niż pozostała dwójka), więc dyskusja nad tym, kto...

7147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]