Pełen wiary patriota

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników-ofiar hitleryzmu. Z tej okazji chcieliśmy przypomnieć postać Sługi Bożego ks. Ferdynanda Machaya (młodszego) - członka Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri (księża filipini).

Ks. Machay urodził się 9 grudnia 1914 r. w Jabłonce na Orawie, skąd pochodził też ks. infułat dr Ferdynand Machay, archiprezbiter kościoła mariackiego. We wrześniu 1939 r. największą troską duszpasterską młodego ks. Machaya było otoczenie opieką rannych i umierających żołnierzy oraz cywilów. Ks. Ferdynand zgłosił się do pomocy przemęczonemu kapelanowi szpitala w Tarnowie: pocieszał, udzielał sakramentów. Cenili go nawet ranni Niemcy.

Aresztowany przez gestapo i ciężko pobity, został osadzony 29 września 1939 r. najpierw w więzieniu w Tarnowie, potem w Krakowie, w więzieniu przy ul. Montelupich, a następnie, 14 maja 1940 r., w Wiśniczu Nowym. Towarzysze niedoli dawali o ks. Ferdynandzie wspaniałe świadectwa. Jeden z nich napisał: “Od razu zdobył zaufanie i miłość wszystkich (...) pełen wiary, gorący patriota, natychmiast zabrał się do nawracania tych, którzy utracili wiarę w Boga lub istność Polski. Zawsze pogodny, nie skarżył się, był wesoły, usłużny. Z młodym, prawie chłopięcym księdzem, weszło do naszej celi ożywienie i pewna beztroska". Inny wspominał: “Był nieustraszony, śmierci się nie bał. Wiele się modlił i innych do modlitwy zachęcał. Na wszystko był przygotowany, wiedział, że jest skazany". Pewnego wieczora wyciągnięto go na korytarz i pobito do nieprzytomności. Jego ciało było tak zniekształcone, że nie można go było rozpoznać. Następnego dnia, 5 czerwca 1940 r. o godz. 7.00, ks. Machaya, wraz z 10 więźniami, rozstrzelano na dnie wąwozu koło więziennego cmentarza.

Prosimy o kontakt rodziny tych osób, które od października 1939 r. do czerwca 1940 r., były więźniami w Wiśniczu Nowym. Być może pozostawiły po sobie wspomnienia z tamtych czasów, pisane lub przekazywane ustnie, ale przechowywane w rodzinnej tradycji. Prosimy je przesyłać pod adresem: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri ul. Józefa Piłsudskiego 9, 33-100 Tarnów, tel. 014 6376335.

Z góry dziękujemy za pomoc.

KSIĘŻA FILIPINI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2004