Reklama

P. jako ekonomista

P. jako ekonomista

29.05.2005
Czyta się kilka minut
W środę nasz syn wstał znacznie wcześniej niż zazwyczaj i przed ósmą rano wyleciał z Paryża do Krakowa, a już przed północą był na powrót w Paryżu. Nie znaczy to jednak, że siedemnastolatek zaczyna prowadzić tryb życia pana Kulczyka. Odbył tę podróż w trzystuosobowej grupie uczniów paryskich i podparyskich liceów. Młodych Francuzów przewieziono z Balic autobusami do Brzezinki, skąd potem udali się do Oświęcimia i po kilku godzinach chodzenia po obozie odwieziono ich z powrotem na lotnisko.
K

Klasa Michała była zresztą bardzo starannie przygotowana umysłowo do tej podróży, odbytej w atmosferze - niezwykłej w tej grupie - powagi. Przedstawiony w szkole zarys faktów był w wysokim stopniu obiektywny, wolny od pokutujących wśród tutejszej publiczności i spotykanych także w środkach powszechnej informacji nieżyczliwych Polsce stereotypów.

Polscy przewodnicy: w autokarze była pani odwołująca się do rodzinnych doświadczeń, w samym obozie młody człowiek operujący wiedzą nabytą, dobrze mówili po francusku. Michał, mający za sobą lekturę książki Primo Leviego i przejmujących tekstów Bohdana Korzeniewskiego, nie uzyskał w czasie tej krótkiej wyprawy żadnych nowych dla siebie wiadomości. Samo obejrzenie miejsca było dla niego ciężkim przeżyciem, którego mu dotąd, jak i sobie samym, oszczędzaliśmy.

Ponieważ jest całkiem nieprawdopodobne, by...

4349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]