Reklama

"Ojczulek" na niepewne czasy

"Ojczulek" na niepewne czasy

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Z rzadką zgodnością tak Izraelczycy, jak i Palestyńczycy określili ostatnie ruchy premiera Ariela Szarona jako trzęsienie ziemi, które na wiele lat może zdecydować o zmianie zasadniczo dwupartyjnego dotąd życia politycznego Izraela. Szaron, lider prawicowego Likudu, ogłosił 21 listopada, że występuje ze swej partii i zakłada nową, o profilu prawicowo-liberalnym.
K

Kilka godzin wcześniej Szaron zwrócił się do prezydenta Mosze Kacawa z wnioskiem o rozwiązanie parlamentu (Knesetu) i rozpisanie przyspieszonych wyborów, do których może dojść w marcu 2006 r. Seria tych zaskakujących ruchów ma w zamierzeniu Szarona zapewnić mu po raz trzeci stanowisko premiera. Wystąpienie z Likudu uwolniło go od prawicowego skrzydła tej partii, które utrudniało mu doprowadzenie do pokoju z Palestyńczykami i krytykowało wycofanie się ze Strefy Gazy. Wedle Szarona pokój miałby polegać na wytyczeniu stałej granicy między Izraelem i przyszłym państwem palestyńskim, z ewakuacją części osiedli. Ocenia się, że Szaron dla przeprowadzenia swego planu zbuduje w przyszłym Knesecie koalicję swojej nowej partii (może zdobyć jedną czwartą miejsc) z grupami niezadowolonych z obu tradycyjnych formacji: Likudu i Partii Pracy. Jednocześnie Szaron obiecuje zdławienie...

2168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]