Reklama

Ojciec nadchodzi

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Bycie "prawdziwym mężczyzną" jest dziś związane bardziej z byciem zaangażowanym i dobrym tatą niż z demonstrowaniem - w różny sposób - swojej siły i władzy.
O

Od kilku lat ojców w Polsce jest coraz więcej. Nie chodzi tylko o to, że rodzi się więcej dzieci. Istotniejsze jest, że mężczyzn z dziećmi widać w przestrzeni publicznej. Nie tylko na placu zabaw, także np. w popularnym serialu, którego bohaterowie angażują się w wychowanie. Ojcowie-celebryci pozują do zdjęć z dziećmi i często mówią o nich w wywiadach. Pisma i poradniki dla rodziców adresują oddzielne strony do ojców. Zjawisko dostrzegli nawet politycy, proponując wprowadzenie tzw. urlopów tacierzyńskich. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu dominującym modelem ojcostwa był tzw. "ojciec nieobecny".

Gdzie byli, gdy ich nie było?

W społeczeństwach zachodnich mniej więcej do końca lat 60. dominował model rodziny, w której role były precyzyjnie określone: ojciec pracował i dostarczał środków do życia, podczas gdy matka...

11990

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]