OBRAZ TYGODNIA

3 – 9 grudnia 2013

09.12.2013

Czyta się kilka minut

Śmierć Nelsona Mandeli. W wieku 95 lat zmarł symbol walki z apartheidem, więziony przez 27 lat prawnik, działacz Afrykańskiego Kongresu Narodowego, a następnie pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, stawiający na politykę przebaczenia i kompromisu laureat Pokojowej Nagrody Nobla.


Kijów: protesty trwają. Ukraińska opozycja, rozczarowana niepodpisaniem przez władze umowy stowarzyszeniowej z UE i nieudaną próbą odwołania rządu w parlamencie, kontynuuje protesty uliczne. Tysiące ludzi koczują na największym placu stolicy, którą przemierzają także manifestacje – w niedzielnym „Marszu Miliona” wzięło udział kilkaset tysięcy ludzi. Protesty poparli wszyscy byli prezydenci niepodległej Ukrainy: Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, którzy wezwali obecnego, Wiktora Janukowycza, do zwołania okrągłego stołu na temat przyszłości kraju. Janukowycz wrócił z Pekinu bez obietnic natychmiastowej pomocy finansowej, co jest kluczowe dla znajdującego się na granicy bankructwa kraju (UE za pomoc domaga się powrotu do rozmów o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej i reform demokratyzujących kraj, Moskwa z kolei chce przystąpienia Kijowa do strefy wolnego handlu i organizowanej przez Kreml Unii Euroazjatyckiej).


Otwarte fundusze szybko przymknięte. W ciągu zaledwie kilku dni rząd przeprowadził przez parlament operację wyprowadzenia części oszczędności emerytalnych z OFE i przekazania ich do ZUS. Polacy dostaną wybór, czy chcą pozostać w OFE, czy wrócić do ZUS, ale nawet ci, którzy chcą zostać przy funduszach (zamienionych na rok w agresywne fundusze akcyjne), będą przenoszeni do ZUS na 10 lat przed przejściem na emeryturę. Tempo prac skrytykował m.in. europoseł PO i architekt reformy emerytalnej w czasach swojego premierostwa Jerzy Buzek; większość ekspertów spodziewa się skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.


Orkan. Pięć osób zginęło, przewracały się samochody, stawały pociągi, wstrzymano kursowanie promów po Bałtyku, straż pożarna interweniowała ponad 12 tys. razy w trakcie przejścia nad Polską orkanu „Ksawery”. Prędkość wiatru przekraczała 140 km/h.


Wzorowy uczeń. Światowe badania umiejętności i kompetencji 15-latków PISA przyniosły świetne wyniki polskich gimnazjalistów: w umiejętnościach matematycznych zajęli 1. miejsce w UE (wraz z Estonią, Holandią i Finlandią), w czytaniu i interpretowaniu – 1. w UE (ex aequo z Finlandią i Irlandią), a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych – 3. w UE; w uśrednionym rankingu globalnym zajmujemy 14. miejsce.


Partia Gowina. W Warszawie odbył się kongres założycielski ugrupowania Polska Razem, tworzonego przez Jarosława Gowina, polityków PJN Pawła Kowala i Republikanów Przemysława Wiplera. Partia chce się lokować między PiS a PO, stawia na konserwatyzm obyczajowy i liberalizm w sferze gospodarczej.


Seremet pod presją. Premier Tusk nie podpisał dorocznego sprawozdania Andrzeja Seremeta z pracy prokuratury za 2012 r., choć nie skierował do parlamentu wniosku o jego odwołanie.


Narodowość sporna. Sąd Najwyższy uchylił prawomocną rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, orzekając, że narodu śląskiego nie ma, a dążenie do autonomii regionu osłabia integralność Polski, co jest sprzeczne z konstytucją (która stanowi w art. 3, że Polska jest państwem jednolitym). Sędziowie podkreślili, że „szanują przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary”, w tym miejscu jednak postawili kropkę.


Uzgodnienie płci. Posłanka Anna Grodzka zaprezentowała w Sejmie projekt ustawy, upraszczającej przeprowadzenie niezbędnych zmian osobom utożsamiającym się z inną płcią niż ta związana z ich wyglądem i dokumentami. Projekt trafił do komisji, mimo sprzeciwu prawicy, PSL i kilkunastu posłów PO (w tym premiera).


Zajazd na Ruch. Przygotowywany przez posłów Twojego Ruchu plan powołania sejmowego zespołu parlamentarnego, który miałby zająć się skutkami likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych pod rządami PiS, spalił na panewce: na obrady zespołu przyszło kilkudziesięciu posłów PiS i przejęło władzę w zespole.


Lustracyjne kłopoty. U boku Antoniego Macierewicza pracuje były tajny współpracownik SB – ujawnił w audycji telewizyjnej dziennikarz Tomasz Sekielski. Chodzi o prof. Chrisa Cieszewskiego, który w czasach PRL wyemigrował do Kanady, a który podczas jednego z posiedzeń parlamentarnego zespołu zajmującego się badaniem katastrofy smoleńskiej wywodził, iż brzoza, o którą zawadził samolot, została złamana przed 10 kwietnia 2010 r. Cieszewski zaprzecza współpracy z SB, w archiwach nie zachowały się jego doniesienia, odnotowano tylko fakt rejestracji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2013