Reklama

Ładowanie...

Obraz tygodnia (18-24 IX)

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Koniec koalicji PiS-LPR-Samoobrona: po serii wypowiedzi Andrzeja Leppera, kwestionujących projekt przyszłorocznego budżetu i wysłanie polskich wojsk do Afganistanu, premier Kaczyński nazwał postępowanie lidera Samoobrony "warcholstwem" i wystąpił do prezydenta Kaczyńskiego o odwołanie go z funkcji wicepremiera. "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo" - zareagował Lepper, tymczasem PiS i LPR rozpoczęły rozmowy o utworzeniu nowej koalicji z PSL i grupą kilkunastu secesjonistów z Samoobrony. Jeśli nie uda się im zdobyć większości do najbliższego posiedzenia Sejmu, niewykluczone będzie skrócenie kadencji parlamentu i przedterminowe wybory - zadeklarował premier w telewizyjnym orędziu. "Naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego świadkami byliśmy w ostatnich dniach" - przestrzegł polityków kard. Stanisław Dziwisz. Zyta Gilowska wróciła do rządu na stanowisko wicepremiera i ministra finansów. Trybunał Konstytucyjny uznał część uchwały Sejmu powołującej bankową komisję śledczą za niezgodną z ustawą zasadniczą. Komisja miała badać działanie nadzoru bankowego i prywatyzacje banków z ostatnich 17 lat, tymczasem sędziowie przypomnieli, że takie komisje powołuje się do zbadania "określonej" sprawy. Sejm przekroczył także uprawnie-
  • nia, zlecając śledczym badanie działalności organów, które nie podlegają kontroli parlamentu (m.in. NBP i Komisji Nadzoru Bankowego), a sama komisja nie miała prawa wzywać na przesłuchanie Leszka Balcerowicza. W uzasadnieniu wyroku Trybunał przypomniał elementarne zasady postępowania podczas przesłuchań, wynikające z reguł kodeksu postępowania karnego, a nagminnie łamane przez sejmowych śledczych.
  •  Centralne Biuro Śledcze zatrzymało Emila Wąsacza, b. ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka, któremu prokuratura postawiła zarzuty w związku ze śledztwem w sprawie niekorzystnej dla Polski umowy prywatyzacyjnej PZU. Zatrzymanie przypominało medialny spektakl, po którym były minister został zwolniony za kaucją.
  •  Benedykt XVI dwukrotnie w ciągu tygodnia wyraził żal z powodu opacz-
  • nego odbioru fragmentu jego...
4066

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]