Obraz tygodnia (18-24 IX)

Koniec koalicji PiS-LPR-Samoobrona: po serii wypowiedzi Andrzeja Leppera, kwestionujących projekt przyszłorocznego budżetu i wysłanie polskich wojsk do Afganistanu, premier Kaczyński nazwał postępowanie lidera Samoobrony "warcholstwem" i wystąpił do prezydenta Kaczyńskiego o odwołanie go z funkcji wicepremiera. "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo" - zareagował Lepper, tymczasem PiS i LPR rozpoczęły rozmowy o utworzeniu nowej koalicji z PSL i grupą kilkunastu secesjonistów z Samoobrony. Jeśli nie uda się im zdobyć większości do najbliższego posiedzenia Sejmu, niewykluczone będzie skrócenie kadencji parlamentu i przedterminowe wybory - zadeklarował premier w telewizyjnym orędziu. "Naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego świadkami byliśmy w ostatnich dniach" - przestrzegł polityków kard. Stanisław Dziwisz. Zyta Gilowska wróciła do rządu na stanowisko wicepremiera i ministra finansów. Trybunał Konstytucyjny uznał część uchwały Sejmu powołującej bankową komisję śledczą za niezgodną z ustawą zasadniczą. Komisja miała badać działanie nadzoru bankowego i prywatyzacje banków z ostatnich 17 lat, tymczasem sędziowie przypomnieli, że takie komisje powołuje się do zbadania "określonej" sprawy. Sejm przekroczył także uprawnie-
  • nia, zlecając śledczym badanie działalności organów, które nie podlegają kontroli parlamentu (m.in. NBP i Komisji Nadzoru Bankowego), a sama komisja nie miała prawa wzywać na przesłuchanie Leszka Balcerowicza. W uzasadnieniu wyroku Trybunał przypomniał elementarne zasady postępowania podczas przesłuchań, wynikające z reguł kodeksu postępowania karnego, a nagminnie łamane przez sejmowych śledczych.
  •  Centralne Biuro Śledcze zatrzymało Emila Wąsacza, b. ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka, któremu prokuratura postawiła zarzuty w związku ze śledztwem w sprawie niekorzystnej dla Polski umowy prywatyzacyjnej PZU. Zatrzymanie przypominało medialny spektakl, po którym były minister został zwolniony za kaucją.
  •  Benedykt XVI dwukrotnie w ciągu tygodnia wyraził żal z powodu opacz-
  • nego odbioru fragmentu jego przemówienia w Ratyzbonie (podczas pielgrzymki do Niemiec Papież przywołał m.in. słowa bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa: "Spójrz, co przyniósł miecz Mahometa, a ujrzysz tylko rzeczy złe i nieludzkie"). Zapewnił, że cytat ze średniowiecznego teologa nie oddaje jego poglądów i zadeklarował swój głęboki szacunek dla wielkich religii, "a w szczególności dla muzułmanów, którzy czczą jedynego Boga i z którymi razem bronimy takich wartości, jak sprawiedliwość społeczna, moralność, pokój i wolność". Gwałtowne protesty, jakie wybuchły w świecie muzułmańskim po papieskim przemówieniu, nieco osłabły.
  •  Węgierskie radio ujawniło zapis spotkania premiera Ferencsa Gyurcsánya z kolegami z partii socjalistycznej. "Kłamaliśmy przez ostatnie półtora roku rano i wieczorem - mówił Gyurcsányi wkrótce po drugim z rzędu zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. - Nie mieliśmy wyboru, bo sp... gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo". Cynizm szefa rządu wzburzył mieszkańców Budapesztu, którzy tłumnie wyszli na ulicę, domagając się jego dymisji; demonstracje trwają, ale Gyurcsányi wyklucza możliwość ustąpienia.
  • Kryzys polityczny w Meksyku: po nieznacznym zwycięstwie w lipcowych wyborach prezydenckich reprezentującego prawicę Felipe Calderóna, zwolennicy kandydata lewicy Andrésa Obradora nie uznali wyników głosowania i po serii wielomilionowych wieców powołali alternatywny Konwent Demokratyczny, który ogłosił prezydentem Obradora.
  •  Większość mieszkańców Naddniestrza, samozwańczej republiki między Ukrainą i Mołdawią, opowiedziała się w referendum za niepodległością i późniejszym "swobodnym przystąpieniem" do Rosji. Społeczność międzynarodowa nie uznaje wyników głosowania i uważa Naddniestrze za część Mołdawii.
  •  ONZ nie zdołała wybrać nowego sekretarza generalnego spośród kandydatów z Azji. Oznacza to, że możliwy jest wybór przedstawiciela Europy Wschodniej. "Niezależnie od wszystkich różnic, które nas dzielą, jako Polak oddaję głos na Aleksandra Kwaśniewskiego" - zadeklarował prezydent Lech Kaczyński.
  •  Z okazji 30. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników prezydent Kaczyński odznaczył ponad 80 członków i współpracowników tej jednej z najważniejszych w powojennej Polsce instytucji opozycyjnych. Orderem Orła Białego uhonorowano pośmiertnie Jana Józefa Lipskiego.
  •  Ks. Henryk Jankowski poznał nazwiska 40 tajnych współpracowników SB, którzy na niego donosili. Reporter "Faktów" TVN oznajmił, że jest wśród nich bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Biskup zaprzeczył, jakoby współpracował ze służbami PRL.
  •  Przed warszawskim sądem rozpoczął się proces płk. Jana Lesiaka, b. oficera UOP (wcześniej pozytywnie zweryfikowanego funkcjonariusza SB), oskarżanego o przekroczenie swoich uprawnień w związku z tzw. inwigilacją prawicy.
  •  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 110 mln kary na markety budowlane oraz firmę Polifarb Cieszyn-Wrocław za zawyżanie cen farb. Jeden z uczestników zmowy - Castorama - zdecydował się ujawnić proceder i przekazać śledczym dowody.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2006