Reklama

Obraz tygodnia (18-24 IX)

Obraz tygodnia (18-24 IX)

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Koniec koalicji PiS-LPR-Samoobrona: po serii wypowiedzi Andrzeja Leppera, kwestionujących projekt przyszłorocznego budżetu i wysłanie polskich wojsk do Afganistanu, premier Kaczyński nazwał postępowanie lidera Samoobrony "warcholstwem" i wystąpił do prezydenta Kaczyńskiego o odwołanie go z funkcji wicepremiera. "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo" - zareagował Lepper, tymczasem PiS i LPR rozpoczęły rozmowy o utworzeniu nowej koalicji z PSL i grupą kilkunastu secesjonistów z Samoobrony. Jeśli nie uda się im zdobyć większości do najbliższego posiedzenia Sejmu, niewykluczone będzie skrócenie kadencji parlamentu i przedterminowe wybory - zadeklarował premier w telewizyjnym orędziu. "Naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego świadkami byliśmy w ostatnich dniach" - przestrzegł polityków kard. Stanisław Dziwisz. Zyta Gilowska wróciła do rządu na stanowisko wicepremiera i ministra finansów. Trybunał Konstytucyjny uznał część uchwały Sejmu powołującej bankową komisję śledczą za niezgodną z ustawą zasadniczą. Komisja miała badać działanie nadzoru bankowego i prywatyzacje banków z ostatnich 17 lat, tymczasem sędziowie przypomnieli, że takie komisje powołuje się do zbadania "określonej" sprawy. Sejm przekroczył także uprawnie-
  • nia, zlecając śledczym badanie działalności organów, które nie podlegają kontroli parlamentu (m.in. NBP i Komisji Nadzoru Bankowego), a sama komisja nie miała prawa wzywać na przesłuchanie Leszka Balcerowicza. W uzasadnieniu wyroku Trybunał przypomniał elementarne zasady postępowania podczas przesłuchań, wynikające z reguł kodeksu postępowania karnego, a nagminnie łamane przez sejmowych śledczych.
  •  Centralne Biuro Śledcze zatrzymało Emila Wąsacza, b. ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka, któremu prokuratura postawiła zarzuty w związku ze śledztwem w sprawie niekorzystnej dla Polski umowy prywatyzacyjnej PZU. Zatrzymanie przypominało medialny spektakl, po którym były minister został zwolniony za kaucją.
  •  Benedykt XVI dwukrotnie w ciągu tygodnia wyraził żal z powodu opacz-
  • nego odbioru fragmentu jego...
4066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]