OBRAZ TYGODNIA

19 – 25 czerwca 2012

25.06.2012

Czyta się kilka minut

Piękna Europa. Pary półfinałowe zorganizowanych w Polsce i na Ukrainie piłkarskich mistrzostw Europy tworzą Hiszpania z Portugalią i Niemcy z Włochami. Najbardziej polityczny mecz (odgrywające w UE rolę hegemona Niemcy kontra bankrutująca Grecja) przekonująco wygrali Niemcy, Anglicy tradycyjnie odpadli z turnieju po serii rzutów karnych (zwyciężyli Włosi), w Polsce równie tradycyjnie trwa poszukiwanie nowego trenera.


Brzydka Europa. Dwudniowy szczyt przywódców 20 najbogatszych krajów świata, który odbył się w Meksyku, poświęcono tematowi pobudzenia wzrostu gospodarczego: europejska (a właściwie niemiecka) strategia walki z kryzysem przez cięcie wydatków jest coraz bardziej krytykowana przez obserwatorów z Ameryki. Europejscy przywódcy zamierzają przeznaczyć na stymulowanie wzrostu ok. 120 mld euro, ale na samo ratowanie hiszpańskich banków trzeba będzie wydać 50-60 mld.


Grecja ma rząd. Na czele tworzącej go koalicji stanął przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras, a w jego skład weszły także socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica. Koalicjanci chcą reformować kraj zgodnie z oczekiwaniami UE i MFW, choć liczą na złagodzenie wymagań, stawianych przez ratujących kraj przed bankructwem pożyczkodawców.


Egipt ma prezydenta. Pierwszym – po obaleniu Hosniego Mubaraka – przywódcą kraju został kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. Przywódcą formalnym, bo faktyczną kontrolę nad państwem wciąż sprawują wojskowi.


Nie będzie ACTA. Komisja ds. Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się – m.in. głosami polskich deputowanych – przeciwko ratyfikacji kontrowersyjnego dokumentu, rekomendując to samo całej izbie.


Więzienie CIA: była umowa. „Gazeta Wyborcza” informuje, że w posiadaniu prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA, jest umowa pomiędzy Agencją Wywiadu a CIA – parafowana przez stronę polską i niepodpisana przez amerykańską, która nie chciała zostawiać śladów łamania prawa międzynarodowego. Inny dowód to rachunek wystawiony przez polskiego przedsiębiorcę za zrobienie klatki dla więźniów.


Dziennikarz znów w więzieniu. Korespondent „GW” na Białorusi Andrzej Poczobut został kolejny raz aresztowany pod zarzutem zniesławienia Aleksandra Łukaszenki. Grozi mu do 4 lat więzienia i „odwieszenie” poprzedniego wyroku za to samo „przestępstwo” (3 lata w zawieszeniu); akt oskarżenia opiera się na publikacjach Poczobuta w opozycyjnych białoruskich portalach internetowych.


„Gazeta” odkrywa odkryte. „Mamy ukrywaną przez 72 lata »białoruską listę katyńską«” – zagrzmiał dziennik na pierwszej stronie, prezentując jako „wstrząsające” i „przełomowe” odkrycie dokument znany historykom już od początku lat 90.


Krótka lista. Prokuratura przesłucha Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że zmarły najprawdopodobniej na skutek samobójstwa b. założyciel jednostki GROM gen. Sławomir Petelicki był na „krótkiej liście osób zagrożonych, bo za dużo mówią o tym, jak to w Polsce naprawdę było”.


Kamiński oczyszczony. Warszawski sąd umorzył sprawę b. szefa CBA, obecnie posła PiS Mariusza Kamińskiego, i jego trzech podwładnych, oskarżanych o nadużycia przy tzw. aferze gruntowej. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości działania Biura przeciwko Andrzejowi Lepperowi były legalne.


Boni namieszał. Niezadowalające organizacje pozarządowe prawo o zbiórkach publicznych zamiast deregulacji doczekało się projektu zaostrzającego przepisy. Minister cyfryzacji Michał Boni zapewnia, że nie miał złych intencji; spór dotyczy przede wszystkim dokonywanych w internecie transakcji bezgotówkowych.


Doda obraziła. Sąd drugiej instancji uznał, że piosenkarka Dorota Rabczewska dopuściła się obrazy uczuć religijnych, mówiąc w wywiadzie prasowym, że autorzy Biblii byli „napruci winem” i „palili jakieś zioła”, i ukarał ją grzywną w wysokości 5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.


Chamstwo z eteru. Michał Figurski i Kuba Wojewódzki w audycji Radia Eska Rock komentowali przegrany mecz Ukrainy z Anglią na Euro mówiąc m.in. o „wyrzucaniu swojej Ukrainki” albo „zgwałceniu jej, gdyby była odrobinę ładniejsza”. Ukraiński MSZ zażądał przeprosin, prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające.


Premier plagiator. Duża część pracy doktorskiej rumuńskiego szefa rządu Victora Ponty (pisał o Międzynarodowym Trybunale Karnym) została skopiowana z pracy innych naukowców. Premier mówi, że przywołał ich nazwiska w bibliografii i że liczy się z tym, że może stracić tytuł doktora.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2012