Obraz Tygodnia

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Rywina zeznawali prezes Agory Wanda Rapaczyńska i prezes TVP Robert Kwiatkowski. Nie doszło do przesłuchania Lwa Rywina, który odmówił odpowiedzi na wszystkie pytania uznając, że mogłoby to zaszkodzić jego interesom jako podejrzanego w sprawie prowadzonej przez prokuraturę. Rywin oświadczył jedynie, że nie składał propozycji łapówki, a „podstępne nagranie dokonane przez Adama Michnika jest narzędziem zręcznej manipulacji”. Z kolei prezes Kwiatkowski stwierdził, że nie zamierzał prywatyzować Programu II, nie wysyłał Rywina do Michnika i że w chwili, gdy producent przyszedł do naczelnego „GW” z propozycją korupcyjną, rząd zaakceptował już kompromisową wersję ustawy o radiofonii i telewizji. Członkowie komisji, zwłaszcza Jan Rokita, wskazali na sprzeczności w zeznaniach prezesa TVP, a „Rzeczpospolita” ujawniła billingi rozmów telefonicznych Kwiatkowski-Rywin: okazało się, że w kluczowym okresie lipca ub. r. kontaktowali się ze sobą 13 razy, z czego kilka razy bezpośrednio przed lub po rozmowach Rywina z przedstawicielami Agory.

Podczas nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego kryzysowi irackiemu Jacques Chirac skarcił popierające politykę Waszyngtonu wobec Bagdadu kraje kandydujące do UE i NATO, uznając za „infantylny brak wychowania” i „straconą okazję, by siedzieć cicho” ich niedawne listy, wyrażające solidarność z USA. Prezydent Francji dał do zrozumienia, że proamerykańskie stanowisko kandydatów może wzbudzić niechęć opinii publicznej w krajach członkowskich UE i utrudnić proces ratyfikacji traktatu akcesyjnego.

Mimo braku bezpośrednich dowodów sąd w Hamburgu uznał, że Marokańczyk Munir el Motasadek wiedział o planowanych zamachach 11 września i pomagał w ich zorganizowaniu. Motasadek został skazany na 15 lat więzienia.

Ok. 100 osób zginęło w pożarze, który wybuchł w klubie rockowym w West Warwick, w amerykańskim stanie Rhode Island. Inny wielki pożar wybuchł w Nowym Jorku, gdzie u wybrzeży Sta-ten Island eksplodowała barka przewożąca gaz ziemny.

Ponad 130 osób spłonęło w wagonach metra w Taegu (Korea Południowa). Ogień podłożył chory psychicznie mężczyzna.

Goszczący w Warszawie premier Rosji Michaił Kasjanow zapowiedział, że Polacy-ofiary represji stalinowskich będą mogli starać się o odszkodowania na takich samych zasadach jak Rosjanie. Kwoty odszkodowań będą symboliczne: za miesiąc pobytu w łagrze ok. 10 zł.

Szwajcarska prasa ujawniła, że przed swoim bankructwem w 2001 r. firma Swissair, mniejszościowy udziałowiec LOT-u, wypłaciła władzom Polskich Linii Lotniczych ogromne honoraria - w sumie ponad milion franków szwajcarskich. Oznaczałoby to złamanie tzw. ustawy kominowej, ograniczającej pensje szefów spółek państwowych.

Radio RMF zawiadomiło prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez sekretarza KRRiTV Włodzimierza Czarzastego (a także innych członków Rady - Juliusza Brauna i Adama Halbera). Czarzasty miał nakłaniać kierownictwo radia do sprzedania części udziałów zaprzyjaźnionej z nim spółce w zamian za zgodę KRRiTV na rozpowszechnianie przez RMF lokalnych pasm programowych.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia: zamiast 17 samodzielnych kas chorych powstanie centralny fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi. Po raz kolejny o decyzji prezydenta w sprawie kontrowersyjnej ustawy dowiedzieliśmy się z wejścia „na żywo” w telewizyjnych „Wiadomościach”.

W wieku 83 lat zmarł Jan Józef Szczepański, pisarz, w latach 80. prezes zlikwidowanego przez władze w stanie wojennym Związku Literatów Polskich, redaktor i współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

W wieku 61 lat zmarł Lech Falandysz, prawnik, publicysta, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.

Wojciech Jagielski, reportaży sta „Gazety Wyborczej” i Mariusz Walter, twórca telewizji TVN 24, zostali tegorocznymi laureatami przyznawanej przez „Rzeczpospolitą” nagrody im. Dariusza Fikusa.

„Pianista” Romana Polańskiego otrzymał siedem Cezarów - nagród francuskiej Akademii Sztuk i Technik Kina.

Adam Małysz został mistrzem świata w skokach narciarskich na dużej skoczni. W Predazzo polski skoczek pobił rekord skoczni, odnosząc zarazem pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Prezydent Kołobrzegu złapał po kilkusetmetrowym pościgu mężczyznę, który wcześniej ukradł mu portfel. Podający się za akwizytora złodziej odwiedził prezydenta w gabinecie pod pretekstem sprzedaży perfum.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 9/2003