OBRAZ TYGODNIA

15 - 21 maja 2012

21.05.2012

Czyta się kilka minut

Grexit: a może nie. W Atenach nie udało się utworzyć nowego rządu i za miesiąc odbędą się kolejne wybory. Najważniejsi politycy unijni otwarcie mówią o secesji Grecji ze strefy euro, a rynki finansowe żyją w strachu przed jej niekontrolowanym bankructwem i wycofują się z tzw. krajów wschodzących (złotówka słabnie drugi tydzień z rzędu, a na warszawskiej giełdzie trwa bessa). Ostatnie sondaże w samej Grecji wskazują jednak na topnienie szeregów tych, którzy myślą o izolacji i powrót scenariusza, w którym po miesiącach burz kraj będzie kontynuował politykę drastycznych oszczędności w zamian za wsparcie z UE i MFW.


Piorun i Merkel. Nowy prezydent Francji François Hollande udał się w pierwszą podróż międzynarodową do Niemiec: spotkał się z kanclerz Angelą Merkel, mimo że po drodze jego samolot został trafiony piorunem i musiał zawrócić. Dyskutowali o dwóch odmiennych wizjach walki z kryzysem: Merkel opowiada się za obroną dyscypliny budżetowej, Hollande – za finansowaniem wzrostu gospodarczego. Dyskusja przeniosła się na zorganizowany w USA szczyt grupy G8, gdzie sojusznikiem Hollande’a był Barack Obama.


Niemcy rosną. W pierwszym kwartale niemiecki wzrost gospodarczy wyniósł 1,7 proc., choć analitycy spodziewali się 0,8 proc.


Księga zysków. 140 miliardów dolarów był wart portal społecznościowy Facebook w momencie swojego debiutu giełdowego. W ciągu jednego dnia jego założyciel, 28-letni Mark Zuckerberg, stał się bogatszy od twórców innego internetowego giganta – Google.


Serbska reakcja. Zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich został Tomislav Nikolić, populista i nacjonalista, przeciwnik integracji Serbii z UE, którą symbolizował dotychczasowy prezydent Boris Tadić.


Procent dla nauki. Min. Barbara Kudrycka zaproponowała, żeby firmy mogły odpisywać 1 proc. podatku CIT na dowolną instytucję naukową; według planów ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego doprowadziłoby to do zwiększenia wydatków na badania i innowacje. Zdaniem resortu finansów zmianę można będzie wprowadzić w 2014 r. po spodziewanym zakończeniu przez Komisję Europejską postępowania w sprawie procedury nadmiernego deficytu.


Wyrok dla Sawickiej. Była posłanka PO Beata Sawicka została skazana na trzy lata więzienia za korupcję; sądzony w tej samej sprawie burmistrz Helu dostał dwa lata w zawieszeniu, ich adwokaci zapowiedzieli apelację. Oboje zatrzymano w październiku 2007, podczas przyjmowania łapówek z rąk agentów CBA podających się za biznesmenów. Karierę na tej sprawie zrobił „agent Tomek”, czyli obecny poseł PiS Tomasz Kaczmarek, o którym Sawicka mówiła, że ją uwiódł i wykorzystał do wciągnięcia w układ korupcyjny.


CBA w KGP. Agenci kontrolują przetargi Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji z lat 2009-11, w związku z zarzutami o korupcję przy przetargach na sprzęt i oprogramowanie. Wśród zatrzymanych w tej sprawie jest m.in. b. dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, menedżerowie światowych koncernów informatycznych oraz właściciele spółki informatycznej NetLine z Wrocławia.


Odlotowy oblot. Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy Donald Tusk ogłosił, że kraj jest w pełni przygotowany do ich organizacji. Poziom gotowości premier ocenił osobiście, latając helikopterem nad budowaną jeszcze autostradą między Warszawą a Łodzią, zwiedzając stadion we Wrocławiu i jadąc z Wrocławia do Poznania pociągiem wśród zwykłych pasażerów, co wywołało lawinę drwin w mediach i w internecie.


Spałować „Solidarność”. Lech Wałęsa powiedział w Radiu Zet, że gdyby był na miejscu premiera, wydałby polecenie „spałowania” manifestacji związkowców przed Sejmem, bo „władzę trzeba szanować, wybierać mądrze”.


Zamach, panie dzieju. Inżynier Gregory Szuladzinski z Australii, ekspert PiS-owskiego zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską, twierdzi, że jej przyczyną były wybuchy dwóch do pięciu kilogramów dynamitu. „To jedyna wiarygodna hipoteza, jaka istnieje” – mówi przewodniczący zespołu Antoni Macierewicz.


Ale wtopa. Na okładkach płyt z serii „Złote lata polskiej piosenki”, do kupienia z „Gazetą Wyborczą”, umieszczono zdjęcie zespołu Alibabki zamiast zdjęcia zespołu Filipinki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2012