Obraz Tygodnia

Po blisko dwóch tygodniach operacji „Iracka wolność” siły alianckie, które wciąż oblegają Basrę, zdobyły mosty na Eufracie w Nasiriji i Nadżafie i znalazły się kilkadziesiąt kilometrów od irackiej stolicy. Amerykańscy komandosi wylądowali w zachodnim i w północnym Iraku, na terenach opanowanych przez Kurdów. Trwają bombardowania Bagdadu: co najmniej dwie bomby trafiły w targowiska, zabijając ok. 100 cywilów. Opór wojsk irackich jest dużo bardziej zacięty niż przewidywano, a Saddam Husajn wykorzystuje m.in. zamachowców-samobójców.

Zarówno prezydent George Bush, jak i sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld wysoko ocenili udział polskich żołnierzy w wojnie z Irakiem. Decyzję prezydenta i rządu o wysłaniu wojska w rejon konfliktu poparły podczas sejmowej debaty SLD-UP oraz PO i PiS. Posłowie LPR uważają, że nie pytając wcześniej Sejmu o zgodę na wysłanie żołnierzy, rząd naruszył konstytucję.

Trwa dyskusja po wywiadzie Aleksandra Kwaśniewskiego dla „Rzeczpospolitej”, w którym prezydent zasugerował Leszkowi Millerowi podanie się do dymisji, i po ujawnieniu przez premiera, że prezydent już pod koniec lipca otrzymał od Lwa Rywina notatkę na temat afery. Wielu polityków uważa, że Aleksander Kwaśniewski, który zeznawał już w prokuraturze, powinien stanąć także przed sejmową komisją śledczą. Tymczasem przed komisją kontynuuje zeznania Aleksandra Jakubowska.

Juliusz Braun zrezygnował z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (zastąpiła go Danuta Waniek).

Skandal w Sejmie: podczas głosowania wotum nieufności dla wicepremiera Marka Pola (wniosek nie przeszedł i w tym, i w powtórzonym głosowaniu) dwóch posłów SLD głosowało także za nieobecnych kolegów. Posłowie Mieczysław Czerniawski, Alfred Owoc, Jan Chaładaj i Stanisław Jarmoliński zostali usunięci z klubu. Ponieważ w ten sposób zmniejszyło się parlamentarne zaplecze rządu Millera, SLD naciska na nich, by zrzekli się mandatów (wówczas zastąpią ich kolejni kandydaci z listy Sojuszu).

Sejm przyjął ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Wolontariusze będą ubezpieczani i będą mogli otrzymywać diety, a organizacje non profit będą mogły lokować swój kapitał we wszystkie dopuszczone do publicznego obrotu papiery wartościowe bez płacenia podatku.

Wicepremier Grzegorz W. Kołodko przedstawił szczegóły planu naprawy finansów publicznych. Jeżeli plan zostanie zaakceptowany, wzrosną obciążenia podatkowe, a KRRiTV oraz IPN zostaną zlikwidowane.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła o 0,25 proc. podstawowe stopy procentowe.

Warszawska prokuratura z powodu braku dowodów winy umorzyła sprawę Lecha Grobelnego. W 1990 r. Grobelny założył Bezpieczną Kasę Oszczędności, w której oferował gigantyczne oprocentowanie, ale nigdy nie wypłacił inwestorom obiecanych pieniędzy.

Podczas wiedeńskiego procesu Jeremiasza B., oskarżonego o zlecenie zabójstwa b. ministra sportu Jacka Dębskiego, zeznawała Halina G. - kobieta, która towarzyszyła Dębskiemu przed śmiercią. Powiedziała, że nie ma wątpliwości, że za morderstwem stał Jeremiasz B.

Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Słowenii podpisali w Brukseli protokoły o przystąpieniu do NATO.

Nie ma mowy o opóźnieniu rozszerzenia UE w związku z kryzysem irackim - zadeklarował szef francuskiej dyplomacji Dominique de Villepin.

Irlandia zapowiedziała, że od maja 2004 Polacy będą mogli podejmować pracę w tym kraju bez ubiegania się o specjalne zezwolenie.

W Serbii aresztowano podejrzanego o zabójstwo premiera Djindjicia. Jest nim Zvezdan Jokanović, oficer specjalnej jednostki policji utworzonej jeszcze przez Slobodana Milosevicia, wsławionej zbrodniami wojennymi w Bośni i Kosowie, a ostatnio będącej filarem serbskiego świata przestępczego.

Sąd w Rijece skazał emerytowanego chorwackiego generała Mirko Noraca na 12 lat więzienia za zbrodnie wojenne. To pierwszy w Chorwacji wyrok na tak wysokiego rangą wojskowego.

W wieku 89 lat zmarł Bolesław Wierzbiański, twórca i wieloletni redaktor naczelny nowojorskiego „Nowego Dziennika”.

Ks. Wiesław Mering, rektor seminarium duchownego w Pelplinie, został nowym biskupem włocławskim. Zastąpi bpa Bronisława Dembowskiego, który odszedł na emeryturę.

W Sejmie zrodził się pomysł, by policjant nie miał prawa ukarać posła mandatem za wykroczenie drogowe - donosi „Rzeczpospolita”. Poseł Ryszard Kalisz (SLD) tłumaczył, że zatrzymany przez policję np. za przekroczenie prędkości parlamentarzysta mógłby nie zdążyć na głosowanie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2003