Obraz Tygodnia

Przywódcy 25 państw (w tym reprezentujący Polskę premier Leszek Miller, szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Hubner) podpisali traktat akcesyjny, przesądzający o rozszerzeniu Unii Europejskiej. Ceremonia odbyła się na ateńskiej Agorze, u stóp Akropolu. Wśród członków polskiej delegacji był m.in. Tadeusz Mazowiecki, którego rząd 13 lat temu złożył wniosek o rozpoczęcie negocjacji na temat stowarzyszenia Polski ze W spólnotą Europejską.

Referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE będzie trwało dwa dni i odbędzie się 7-8 czerwca br. - zdecydował Sejm. Pytanie będzie proste: czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?

W przeddzień podpisania traktatu akcesyjnego prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o ustroju rolnym (regulującą m.in. zasady sprzedaży ziemi cudzoziemcom), w ekspresowym tempie uchwaloną przez parlament. Zadowolony lider PSL Jarosław Kalinowski zapowiedział poparcie przystąpienia Polski do UE.

Sprawa integracji z UE będzie przedstawiana w Radiu Maryja zgodnie ze stanowiskiem Episkopatu - ustalono podczas spotkania władz warszawskiej prowincji redemptorystów z członkami Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Polska podpisała kontrakt na dostawę 48 samolotów wielozadaniowych F-16, wartości 3,5 mld dolarów. W ramach umowy offsetowej Amerykanie zainwestują w naszym kraju ok. 7,5 mld USD. Podpisanie umowy z USA dzień po przyjęciu traktatu akcesyjnego w Atenach skrytykował przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

Amerykańskie wojska zdobyły ostatnie duże miasto irackie - Tikrit, siedzibę klanu Saddama Husajna. Wciąż nie wiadomo, czy dyktator przeżył bombardowania Bagdadu. W Nasirii odbyło się pierwsze spotkanie przywódców opozycji irackiej z przedstawicielami zwycięskiej koalicji.

Prezydent Jacques Chirac zadzwonił do prezydenta George'a W. Busha, by wyrazić zadowolenie z powodu upadku reżimu Husajna, a kanclerz Gerhard Schroder spotkał się z premierem Tonym Blairem, by rozmawiać o roli ONZ w powojennym Iraku.

W trakcie tegorocznej drogi krzyżowej w Koloseum Jan Paweł II wziął krzyż z rąk irackiej kobiety, a podczas orędzia Wielkanocnego apelował o pokój w Iraku, w Ziemi Świętej i w wielu krajach na kontynencie afrykańskim.

Papież opublikował encyklikę „Ecclesia de Eucharistia”, która ma przyczynić się do „rozproszenia cieni wątpliwości doktrynalnych i zaniechania niedopuszczalnych praktyk” wokół Eucharystii, a równocześnie jest świadectwem „pełnego adoracji zdumienia” jej „niezmierzonym darem”.

Wydalony przez Rosjan z Irkucka biskup Jerzy Mazur został ordynariuszem diecezji ełckiej. W Irkucku zastąpił go bp Cyryl Klimowicz, dotychczas pracujący na Białorusi. Ta decyzja to gest wobec Rosji i prawosławia, być może umożliwiający zapowiadaną od tygodnia - m.in. przez premiera Włoch Silvio Berlusconiego - wizytę Jana Pawła II w Kazaniu.

Komisja Praw Człowieka ONZ drugi rok z rzędu nie potępiła Rosji za łamanie praw człowieka w Czeczenii: zgłoszoną przez Unię Europejską, wyjątkowo dobrze udokumentowaną i potępiającą także „krwawe akty terroru” czeczeńskich separatystów rezolucję poparło tylko 15 z 53 jej członków. Komisja nie potępiła również Kuby, gdzie w ostatnich tygodniach skazano na wieloletnie więzienie kilkudziesięciu działaczy opozycji.

Naukowcy z sześciu krajów ogłosili w Waszyngtonie, że po 13 latach badań skończyli sporządzanie mapy ludzkich genów.

Senat niemal bez poprawek przyjął ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. W ostatniej chwili senator Krystyna Sienkiewicz (SLD) wycofała poprawkę uniemożliwiającą organizacjom pozarządowym nieopodatkowane lokowanie kapitału, przeznaczanego później na ważne społecznie cele.

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Rywina zeznawał minister kultury Waldemar Dąbrowski.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zostanie rozwiązana. Zdominowany przez SLD Senat przyjął jej sprawozdanie z działalności w r. 2002. Żeby zmienić Radę, potrzebne było nie tylko odrzucenie sprawozdania przez prezydenta (co jest prawie pewne) i Sejm (co jest bardzo prawdopodobne), ale także przez Izbę Wyższą. l Rada Nadzorcza TVP po raz kolejny odrzuciła wniosek o zawieszenie prezesa Roberta Kwiatkowskiego.

Jan Parys został odwołany z zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Przed tygodniem „Rzeczpospolita” ujawniła informację pokontrolną NIK, z której wynikało, że Parys bezprawnie pobierał z Fundacji bardzo wysokie premie. Dziś zapowiada, że pieniędzy nie odda.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2003