Obraz Tygodnia

Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął podróż po Polsce, w której zachęca do głosowania „za” w referendum akcesyjnym. W kilku miastach gościli także unijny komisarz ds. rozszerzenia Gunter Verheugen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.

71 proc. zamierzających wziąć udział w referendum akcesyjnym zagłosuje „tak” - wynika z sondażu OBOP-u. Pewny udział w referendum zapowiada 49 proc. badanych, 29 proc. mówi, że raczej będzie głosować.

Grupa działających na zlecenie rządu ekonomistów przygotowała „Bilans korzyści i kosztów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”. Wynika z niego, że nasza sytuacja ekonomiczna będzie się poprawiała powoli. Jeżeli dziś polski PKB stanowi 40 proc. unijnej średniej, to 80 proc. osiągnie dopiero w 2040 r. Jeżeli jednak nie wstąpimy do UE złotówka straci ok. 15 procent wartości, a bezrobocie, zamiast spadać (do 12 proc. w 2014), utrzyma się na dotychczasowej wysokości.

Z raportu MSWiA wynika, że w ciągu ostatnich 13 lat cudzoziemcy kupili w Polsce ziemię, stanowiącą niewiele ponad jedną tysięczną powierzchni naszego kraju.

Wicepremier Grzegorz W. Kołodko zapowiedział, że w przyszłym roku stawki podatku dochodowego dla osób prywatnych nie zmienią się (choć zlikwidowane będą wszystkie ulgi i zwolnienia), natomiast zaproponował zmniejszenie stawki podatku dochodowego dla przedsiębiorstw z 27 do 19 proc.

Przed sejmową komisją śledczą zeznawał właściciel Polsatu Zygmunt Solorz (ujawnił m.in. list Lwa Rywina, w którym autor propozycji korupcyjnej określał ją jako „blef biznesowy” i przyznał, że gdyby latem 2002 ktoś załatwił korzystny dla mediów prywatnych kształt ustawy o RTV, negocjowałby z Agorą sprzedaż części udziałów stacji), a po nim rozpoczęły się przesłuchania premiera Leszka Millera. Szef rządu powiedział, że nie wysyłał Lwa Rywina do nikogo i przyznał, że rząd zmienił politykę w sprawie ustawy medialnej pod wpływem fali krytyki z kraju i zagranicy.

Sejm zaostrzył i sprecyzował ustawodawstwo antykorupcyjne, m.in. uściślając definicję „osoby pełniącej funkcję publiczną” (obejmując nią m.in. lekarzy, urzędników samorządowych i dyrektorów przedsiębiorstw). Człowiek, który wręczy łapówkę, a potem doniesie o tym policji, będzie mógł liczyć na bezkarność.

Po kilkumiesięcznych awanturach w łódzkim Teatrze Nowym zawarto kompromis. Wcześniej zespół aktorów nie godził się na współpracę z mianowanym przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego dyrektorem Grzegorzem Królikiewiczem; po mediacji ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego uzgodniono, że Królikiewicz zostanie na stanowisku, ale strajkujący aktorzy nie stracą pracy.

Premier Rosji Michaił Kasjanow poinformował, że wizyta Jana Pawła II w tym kraju jest możliwa „w najbliższym czasie”. Watykan zabiega o to, by Papież zatrzymał się w Kazaniu podczas sierpniowej pielgrzymki do Mongolii.

Papież skrytykował w liście do Fidela Castro poczynania kubańskich władz wobec opozycji (przed kilkoma tygodniami w trybie doraźnym skazano na wieloletnie więzienia ponad 70 osób).

Do Bagdadu przyjechał gen. Jay Garner, stojący na czele tymczasowej amerykańskiej administracji kraju. Jego największym problemem są szyici, którzy domagają się wyjazdu Amerykanów i przekształcenia Iraku w kraj oparty na prawie koranicznym. W tradycyjnej - choć zakazanej przez Saddama Husajna - pielgrzymce do Karbali, gdzie pochowano wnuka Mahometa, wzięło udział ponad milion szyitów, skandujących „Nie dla Ameryki, tak dla islamu”. Tymczasem trwają aresztowania prominentnych członków reżimu Saddama Husajna: w ręce Amerykanów wpadł m.in. wicepremier Tarik Aziz i szef wywiadu Faruk Hidżazi.

Podczas trój stronnych rozmów Korea Północna-USA-Chiny w Pekinie przedstawiciele Phenianu potwierdzili, że dysponują już bronią nuklearną.

Już blisko 300 osób na całym świecie zmarło w wyniku epidemii zapalenia płuc SARS, a objawy choroby wykryto u dalszych 4 tys. W Chinach, gdzie długo bagatelizowano zagrożenie, zdymisjonowano ministra zdrowia i burmistrza Pekinu.

Desygnowany na premiera Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas najpierw wycofał się z rozmów z Jaserem Arafatem na temat składu przyszłego rządu, ale w ostatniej chwili osiągnął z nim porozumienie. Abbas pokieruje także resortem bezpieczeństwa, nad którym kontrolę chciał zachować Arafat.

Sąd w Pretorii uznał Winnie Mandelę, byłą żonę Nelsona Mandeli i towarzyszkę jego walki z apartheidem, za winną defraudacji i skazał ją na pięć lat więzienia.

94-letni Simon Wiesenthal, znany ze ścigania hitlerowskich zbrodniarzy wojennych (wytropił i oddał pod sąd 3 tys. hitlerowców), oświadczył, że kończy swoją misję.

Ukazała się nowa płyta amerykańskiej piosenkarki Madonny. Premierze towarzyszy skandal: wstrzymano teledysk, na którym gwiazda rzuca granatem w sobowtóra prezydenta Busha.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2003