Reklama

Ładowanie...

Obraz Tygodnia

Obraz Tygodnia

18.05.2003
Czyta się kilka minut
N

Na niecały miesiąc przed 8 czerwca Sejm po raz kolejny zmienił ustawę o referendum, tym razem umożliwiając podanie do publicznej wiadomości frekwencji po pierwszym dniu głosowania. Przyjęcie tej zmiany usiłował zablokować poseł Bogdan Pęk (LPR), zgłaszając 308 poprawek. Odrzucenie ich zajęło posłom ok. 3,5 godziny.

Ok. 91 proc. głosujących w referendum Litwinów opowiedziało się za przystąpieniem swego kraju do Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła 64 proc. uprawnionych do głosowania.

Co najmniej 40 osób zginęło w zamachu w Czeczenii, w rejonie rzeki Terek, gdzie nieznani sprawcy wysadzili w powietrze siedzibę lokalnych władz i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

USA wniosły do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji przewidującej natychmiastowe zniesienie sankcji wobec Iraku. Oznaczałoby to faktyczne przejęcie przez zwycięską koalicję kontroli nad sposobem wydatkowania zysków z irackiej ropy (dotąd należało to do prerogatyw ONZ).

Dziennikarze „Sydney Morning Herald” otrzymali w Iraku kasetę magnetofonową, na której głos należący prawdopodobnie do Saddama Husajna wzywa rodaków do wojny partyzanckiej.

B. wicepremier Marek Belka jest polskim kandydatem na zastępcę szefa Biura ds. Odbudowy i Pomocy Humanitarnej Iraku.

Minister obrony Jerzy Szmajdziński zaproponował swoim kolegom z Niemiec i Danii współodpowiedzialność za „polski sektor” w Iraku, ale ministrowie z Berlina i Kopenhagi odmówili, a przez niemieckie media przetoczyła się fala szyderstw pod polskim adresem.

We Wrocławiu spotkali się przywódcy Trójkąta Weimarskiego - prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Aleksander Kwaśniewski, Jacques Chirac i Gerhard Schroder nie ukrywali różnic w sprawie Iraku, ale rozmawiali przede wszystkim o wspólnej przyszłości w UE. Goście prezydenta RP wezwali Polaków do głosowania „tak” w referendum akcesyjnym.

W austriackim więzieniu znaleziono zwłoki Jeremiasza B., oskarżonego o zlecenie zabójstwa b. ministra sportu Jacka Dębskiego. B., który wcześniej zapowiadał, że ujawni powiązania świata przestępczego z elitami polityczno-biznesowymi, najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Przypomnijmy, że przed rokiem w polskim więzieniu popełnił samobójstwo podejrzany o zastrzelenie Dębskiego Tadeusz Maziuk.

Anatol Lawina, b. funkcjonariusz NIK zajmujący się aferą Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, zeznał przed sądem, że z pieniędzy FOZZ finansowane były partie polityczne, m.in. Porozumienie Centrum. Jarosław Kaczyński (lider PiS, przed laty założyciel PC) zaprzeczył tym rewelacjom, ale SLD zgłosiło w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania sprawy. PiS zrewanżowało się pomysłem powołania pięciu komisji, m.in. w sprawie moskiewskiej pożyczki dla PZPR. W wojnie na słowa Kaczyński nazwał SLD „organizacją przestępczą”, a sekretarz Sojuszu Marek Dyduch zapowiedział skierowanie do prokuratury doniesienia na lidera PiS.

Warszawska prokuratura sprawdza, czy słowa „pan jest zerem, panie Ziobro”, użyte pod adresem posła PiS przez Leszka Millera, można uznać za podstawę wszczęcia śledztwa w sprawie znieważenia funkcjonariusza publicznego.

W trakcie przetargów zlecanych przez b. pełnomocnika rządu ds. informacji europejskiej Sławomira Wiatra naruszano prawo - stwierdziła NIK. Poza rygorami ustawy o zamówieniach publicznych zlecono produkcję filmów informacyjnych firmie Z&T, której współzałożycielem był rzecznik rządu Michał Tober.

Wrocławski sąd uniewinnił szefów firmy JTT, która omijając nielogiczne przepisy wysyłała komputery za granicę, by następnie sprowadzić je i taniej sprzedać polskim szkołom (przed 2001 r. z podatku VAT zwolnione były jedynie importowane komputery dla szkół).

Telewizja Polska nie została uznana przez Europejską Unię Nadawców (EBU) za najlepszą publiczną stację w Europie, wbrew temu, co jeszcze do niedawna ogłaszała na swojej stronie internetowej i w reklamówkach. Na pytanie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich EBU wyjaśniła, że jedynie wyraziła uznanie dla TVP za „finansową stabilność” i wysoką oglądalność, nie biorąc pod uwagę zawartości programowej.

Wśród tematów pisemnej matury z polskiego najczęściej pojawiały się propozycje interpretacji wierszy Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. l Biskup elbląski Andrzej Śliwiński spowodował kolizję drogową, a kontrola wykazała, że miał 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Upomnieniem ukarała Komisja Etyki Poselskiej dwóch posłów „Samoobrony”, którzy razem pili alkohol, a następnie wdali się w bójkę, tarzając się przed hotelem poselskim. Wezwani przed komisję parlamentarzyści twierdzili, że byli trzeźwi, tylko jeden źle się poczuł, a drugi postanowił odprowadzić kolegę do pokoju.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]