Obraz Tygodnia

Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje wobec Bagdadu i uznała kontrolę USA i Wlk. Brytanii nad irackim terytorium do czasu powstania nowego rządu tego kraju. Władze okupacyjne będą dysponować co najmniej miliardem dolarów z zagranicznych kont reżimu Husajna i dochodów z ropy.

W warszawskiej Cytadeli odbyła się konferencja w sprawie tworzenia ,,polskiej” dywizji w Iraku. Przedstawiciele kilkunastu państw - w tym Hiszpanii, Norwegii, Bułgarii, oraz... Fidżi - zadeklarowali wysłanie wojsk w liczbie przekraczającej planowane 7-9 tys. żołnierzy. Premierowi Millerowi nie udało się nakłonić kanclerza Niemiec Gerharda Schrodera, by do tej grupy dołączyły Niemcy. Polskę wesprze natomiast NATO: Sojusz nie wyśle wprawdzie wojsk, ale wyposaży kwaterę główną dywizji, wesprze planowanie i logistykę, udzieli informacji wywiadowczych.

79 proc. Polaków badanych przez CBOS w maju zadeklarowało udział w referendum unijnym. Za wejściem do UE jest 74 proc. zamierzających głosować (o 6 punktów więcej niż w kwietniu). Nawet o. Tadeusz Rydzyk stwierdził, tonując antyunijne telefony w Radiu Maryja, że „Unia nie jest niebem, ale nie jest też piekłem” i że „jeżeli Ojciec Święty coś mówi, to my nie dyskutujemy z Ojcem Świętym”.

Ponad 1000 osób zginęło, a drugi tysiąc uznaje się za zaginione po trzęsieniu ziemi o sile ok. 6 stopni w skali Richtera, które nawiedziło północną Algierię.

Rząd izraelski zaakceptował amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, określany mianem „mapy drogowej”, a zakładający utworzenie państwa palestyńskiego do 2005 r.

Czeczeński komendant Szamil Basajew wziął odpowiedzialność za dwa zamachy samobójcze, dokonane przed kilkunastoma dniami (w sumie zginęło 77 osób). W obu przypadkach Czeczeńcom chodziło o zgładzenie Ahmada Kadyrowa, szefa prorosyjskiej administracji republiki.

Po sześciu latach od podpisania przez prezydentów obu państw, rosyjska Duma ratyfikowała traktat o granicy z Litwą.

Litewski Sejm przyjął nową ustawę o oświacie, dającą mieszkającym tam Polakom m.in. prawo do nauki w języku polskim nie tylko w szkole podstawowej, ale także w gimnazjum i liceum.

Premier Leszek Miller odwołał szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksandra Naumana. Wcześniej media zarzuciły Naumanowi, jego niedawnemu przełożonemu Mariuszowi Łapińskiemu i szefowi gabinetu politycznego Łapińskiego Waldemarowi Deszczyńskiemu, że za czasów ich rządów w resorcie zdrowia powstała sieć nieformalnych powiązań biznesowych; Deszczyński miał żądać łapówki od firmy farmaceutycznej za wpisanie jej leków na listę refundacyjną, kontrakty zawierano m.in. z firmą konkubiny Naumana. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego „nie wykluczyła możliwości korupcji” w resorcie zdrowia, a śledztwo w tej sprawie rozpoczęła prokuratura.

B. minister zdrowia Mariusz Łapiński przeprosił dziennikarzy za niedawną wypowiedź, w której stwierdził, że działalność czwartej władzy zagraża bezpieczeństwu państwa demokratycznego. Łapińskiego, który obecnie jest liderem SLD na Mazowszu, zdyscyplinował premier Miller.

Minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner oświadczył, że plany wicepremiera Kołodki (pod hasłem naprawy finansów publicznych chciał on pozbawić organizacje pozarządowe większości przywilejów podatkowych) nie mają poparcia rządu. Tymczasem prezydent Kwaśniewski podpisał kluczową dla funkcjonowania organizacji pozarządowych ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

W wieku 96 lat zmarła Maria Danilewicz Zielińska, pisarka i działaczka emigracyjna.

Złotą Palmę tegorocznego festiwalu w Cannes otrzymał amerykański reżyser Gus van Sant za film „Elephant”, poświęcony głośnej masakrze w liceum w Littleton, w 1999 r.

Unijny sąd zdecydował, że sery parmezan i grana padano oraz szynka parmeńska mogą być krojone i tarte wyłącznie w Parmie (wcześniej podobną decyzję podjęto w sprawie produkcji greckiej fety). Chodzi o zabezpieczenie tych słynnych produktów przed podróbkami i bezprawnym używaniem nazwy, np. sprzedawanymi także w Polsce serami „typu parmezan”.

Odchodzący z „Samoobrony” poseł Franciszek Franczak ujawnił, że bliskie kontakty z partią Leppera nawiązali m.in. Ryszard Czarnecki (wiceprezes ZChN) i Mieczysław Wachowski, kiedyś wpływowy szef gabinetu Lecha Wałęsy. Na początku kadencji klub „Samoobrony” liczył 53 członków, dziś zostało ich 38.

„Ojciec Święty zapewne nie zna traktatu akcesyjnego i dokładnych warunków, na jakich chcą nas przyjąć do UE. Gdyby znał lepiej warunki polskiego członkostwa, nie wypowiadałby się w ten sposób” - skomentował ubiegłotygodniową wypowiedź Jana Pawła II, zdecydowanie wspierającą polskie członkostwo w UE, poseł LPR Bogdan Pęk.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2003