OBRAZ TYGODNIA

14 - 20 lutego 2012

20.02.2012

Czyta się kilka minut

Pracujmy dłużej. Rząd przedstawił projekt ustawy, zgodnie z którą, począwszy od 2013 r., wiek emerytalny ma być co roku podnoszony o 3 miesiące (mężczyźni będą więc pracować do 67. roku życia od 2020 r., kobiety – od 2040 r.). Premier Donald Tusk przekonuje, że jeśli zaniecha reform, będzie musiał znacząco podnieść VAT i składki emerytalne oraz obniżyć dotąd wypłacane świadczenia. Dodatkowe lata pracy mają przynieść z kolei wzrost świadczeń (zdaniem Instytutu Badań Strukturalnych nawet o 20 proc.), choć wicepremier Waldemar Pawlak – ujawniając napięcia w koalicji – mówi, że „nie bardzo wierzy w państwowe emerytury”.

Spadki Platformy... Gdyby wybory odbywały się na początku lutego, rządząca PO otrzymałaby 33 proc. poparcia wśród badanych przez CBOS – o 7 pkt proc. mniej niż w styczniu. Poparcie dla pozostałych partii w zasadzie się nie zmienia.

...i rządu. Aż 70 proc. Polaków źle ocenia pracę gabinetu Donalda Tuska – przeciwnego zdania jest zaledwie 23 proc. badanych przez OBOP (wyniki samego premiera to odpowiednio 63 i 28 proc. – tak złych notowań Donald Tusk nie miał jeszcze nigdy). Wbrew spekulacjom mediów premier wyklucza zdymisjonowanie najgorzej ocenianych ministrów – Joanny Muchy i Bartosza Arłukowicza.

Premier antyrządowy. „Stanowisko przygotowane przez naszych urzędników w trakcie ostatnich miesięcy prac nad ACTA było nieprzemyślane – ta umowa to próba egzekucji praw własności za zbyt wysoką cenę wolności w internecie” – oznajmił nieoczekiwanie Donald Tusk i zadeklarował, że na forum UE będzie zabiegał o odrzucenie umowy w obecnym kształcie.

Co z Grecją. Parlament w Atenach przegłosował wprawdzie kolejny pakiet oszczędności (mają przynieść 3,3 mld euro w tym roku), mających odblokować 130 mld euro pomocy finansowej od UE i MFW, ale coraz głośniej mówi się o przygotowaniach pozostałych krajów UE do bankructwa Grecji i opuszczenia przez nią strefy euro – na co zresztą rynki reagują coraz spokojniej (większość indeksów giełdowych wraca na poziomy z początku sierpnia, optymizm zwiększają także tanie pożyczki Europejskiego Banku Centralnego).

Co z Portugalią i Hiszpanią. By odzyskać zdolność do samodzielnej spłaty obligacji, Lizbona – podobnie jak Ateny – będzie potrzebować znacznej redukcji zadłużenia, niezależnie od kolejnych pożyczek, zaspokajających bieżące potrzeby budżetu. W również zaciskającej pasa Hiszpanii na ulice wyszło ponad milion mieszkańców Madrytu i Barcelony, domagających się skorygowania nowego prawa pracy, ułatwiającego m.in. zwalnianie pracowników. Bezrobocie wśród Hiszpanów sięga 23 proc. – wśród młodych ludzi pracy nie ma prawie 50 proc.

Niemiecki prezydent odchodzi. Podejrzewany o korupcję i niejasne związki z biznesmenami Christan Wulff zrezygnował ze stanowiska po tym, jak prokuratura wystąpiła do Bundestagu o odebranie mu immunitetu. „Zaufanie do mnie i moje możliwości działania zostały trwale osłabione” – powiedział Wulff. Kandydatem na nowego prezydenta Niemiec jest 74-letni Joachim Gauck, były pastor i enerdowski dysydent, w pierwszej dekadzie po zjednoczeniu Niemiec kierujący urzędem lustracyjnym, przechowującym i publikującym akta Stasi.

Kryzys humanitarny. Polski MSZ wezwał ambasadora Izraela na rozmowę po tym, jak izraelskie buldożery wyburzyły beduińską wioskę na Zachodnim Brzegu, a w niej m.in. wyremontowaną przez Polską Akcję Humanitarną studnię. Izrael utrzymuje, że studnię remontowano nielegalnie; Polacy – że bez ich pomocy mieszkańcy wioski mieli utrudniony dostęp do wody.

Fundusz Kościelny do likwidacji. Polski rząd chce zmienić system, w ramach którego opłacane są składki ubezpieczeniowe części osób duchownych oraz wspiera się renowację kościelnych zabytków; problem w tym, że nie chce, aby reformę poprzedziła umowa z Kościołem katolickim. „Mam nadzieję, że rząd nie odstąpi od drogi porozumienia z Kościołem i jednostronną decyzją nie przerwie dialogu, który służy dobru społecznemu” – powiedział „Rzeczpospolitej” abp Stanisław Budzik, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Bierz forsę i w nogi. Ze stanowiska zrezygnował – jak wynika z informacji mediów, zmuszony przez ministerstwo sportu – Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu, nadzorującego budowę i zarządzającego wciąż niegotowym do przyjmowania piłkarzy Stadionem Narodowym. Mimo opóźnienia w oddaniu obiektu do użytku Kapler otrzymał zapisaną w kontrakcie gigantyczną premię – 570 tys. zł.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2012