Reklama

Obraz tygodnia (14-21 VIII)

Obraz tygodnia (14-21 VIII)

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Zgodnie z wynegocjowanym przez ONZ zawieszeniem broni, izraelska armia wycofała się z południa Libanu. W ciągu minionego miesiąca podczas operacji wymierzonej w bojowników Hezbollahu zginęło 118 żołnierzy i 40 cywilów izraelskich i ok. 1000 Libańczyków. Obie strony ogłosiły się zwycięzcami konfliktu: Izrael utrzymuje, że rozbił Hezbollah, Hezbollah - że Izraelczycy musieli opuścić Liban nie osiągnąwszy celu. Aż 70 proc. obywateli Izraela twierdzi, że należało odrzucić warunki rozejmu. 80-letni komunistyczny dyktator Kuby Fidel Castro pokazał się rodakom w telewizji po blisko dwóch tygodniach od operacji żołądka i przekazaniu władzy bratu Raulowi. Podczas pierwszej wizyty zagranicznej, w Rosji, cieszący się reputacją polityka prorosyjskiego nowy premier Ukrainy Wiktor Janukowycz uzyskał od Władimira Putina deklarację, że do końca 2006 r. Moskwa nie podwyższy cen gazu dla Kijowa. Kuter patrolowy rosyjskiej straży granicznej ostrzelał japońskich rybaków w rejonie Wysp Kurylskich, powodując śmierć jednego z nich. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia od 61 lat formalnie pozostają w stanie wojny. W Niemczech
  • (a także w Polsce) trwa publiczna debata po wyznaniu laureata literackiej nagrody Nobla Güntera Grassa, że jako siedemnastolatek służył przez kilka miesięcy w Waffen SS. "Moralista Grass stracił swoją wartość" - komentuje niemiecko-izraelski historyk Michael Wolffsohn. "Nie należy spoglądać z góry na tych, których wojna rzuciła do Waffen SS" - replikuje inny historyk Joachim Fest, choć przyznaje, że wyznanie pisarza przychodzi za późno.
  • W Polsce dominuje temat pozbawienia Grassa tytułu honorowego obywatela Gdańska, choć abp Józef Michalik mówi: "Myślę, że większym jest człowiekiem dzisiaj, przyznając się do tego i przepraszając innych, większym jest autorytetem i większym pisarzem niż wtedy, gdy zdobywał Nobla". Z najnowszych ustaleń wynika, że do służby w Waffen SS Grass przyznał się już w obozie dla jeńców wojennych w 1945 r.
  • ...
4349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]