Reklama

Nowe terytoria zarządzania

Nowe terytoria zarządzania

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Miejskie obszary funkcjonalne wykraczają poza ramy wyznaczone przez podział administracyjny. Ich granice są płynne. Dlatego potrzebny jest dla nich nowy instytucjonalny model zarządzania.
Prof. Aleksander Noworól
Prof. Aleksander Noworól Fot. Kamila Zarembska
N

Należy w nim wziąć pod uwagę kwestię kontraktowości. Dziś relacje budowane są między jednostkami na różnych poziomach zarządzania. Tak tworzą się wielopoziomowe i wielopodmiotowe sktruktury, ponieważ coraz częściej przy podejmowaniu decyzji bierze się pod uwagę opinie różnych grup nieformalnych czy organizacji pozarządowych. Zarządzanie lokalne coraz bardziej uniezależnia się od państwa, przesuwa się ze struktury administracji publicznej w stronę nowo powstających struktur sieciowych. Dzieje się tak na skutek tworzenia ruchów miejskich czy dążenia obywateli do większego udziału w podejmowaniu decyzji (np. w formie budżetów partycypacyjnych). To sprzyja przyjmowaniu przez państwo nowej roli polegającej nie na bieżącym zarządza- niu, ale tworzeniu strategicznej wizji rozwoju. ©

Prof. ALEKSANDER NOWORÓL jest profesorem UJ i UEK, dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]