Reklama

Ładowanie...

Nowa Kaledonia pozostaje częścią Francji

Nowa Kaledonia pozostaje częścią Francji

13.12.2021
Czyta się kilka minut
THEO ROUBY / AFP / EAST NEWS
W

W trzecim w ciągu ostatnich lat referendum głosowało tak ponad 96 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział. Frekwencja była niska (44 proc.), bo zwolennicy niepodległości ogłosili bojkot, twierdząc, że w czasie pandemii nie była możliwa uczciwa kampania. W referendach w 2018 i 2020 r. za pozostaniem przy Francji było 56 i 53 proc. głosujących. Uniezależnienia chcą głównie Kanakowie (rdzenna ludność), ale są mniejszością (39 proc.). Są obawy, że teraz mogą się zradykalizować jak w latach 80. – wtedy zginęło ok. 70 osób, a konflikt zbrojny zakończyła ugoda przewidująca autonomię i trzy referenda. Wyspa ma 40 proc. światowych złóż niklu i strategiczne znaczenie w konflikcie z Chinami. Obserwatorzy obawiają się, że niepodległa Kaledonia stałaby się satelitą Pekinu, który dyskretnie wspiera ruch Kanaków. Na zdjęciu: protest zwolenników niepodległości, 13 grudnia 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]