Reklama

Nostalgiczny klerykalizm ks. Prusaka 

Nostalgiczny klerykalizm ks. Prusaka 

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Choć ks. Prusak solennie zapewnia, że nie interesują go w ogóle ani ustalenia filozofów, ani socjologów, tylko teologia, to w swoich diagnozach posługuje się odniesieniami, które nie mogą być uznane za teologiczne.
D

Decydując się na polemikę z artykułem ks. Jacka Prusaka "Niech żyje Sobór", miałem obawę, że zachowuję się niczym Don Kichot. Wiedziałem przecież, że mój tekst nie będzie prawdziwą polemiką - jak polemizować z kimś, kto uważa, że jego osobiste poglądy są poglądami Ducha św.? - lecz próbą przeniesienia dyskusji na poziom korzystny zarówno dla Czytelników, jak i samych dyskutantów. Refleksja dotycząca recepcji Soboru oraz wyjścia z bieżącej "zawieruchy", jak określa kryzys Kościoła ks. Prusak, do której zachęca nas Papież, jest bowiem sprawą zbyt palącą, żeby pozwolić sobie na jej lekceważenie. Odpowiedź redaktora "TP" utwierdziła mnie jednak w przekonaniu, że rzeczowa refleksja wciąż napotyka na irracjonalny opór.

Ponieważ zaś odniosłem wrażenie, że ks. Prusak ma do mnie żal, że za mało uwagi poświęciłem jego publicystyce, postaram się teraz nadrobić moje...

5489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]