Reklama

Ładowanie...

Nominacje w kategorii Najlepszy Ogólnopolski Poetycki Debiut Roku

Nominacje w kategorii Najlepszy Ogólnopolski Poetycki Debiut Roku

11.04.2022
Czyta się kilka minut
S

Stachniałek: wraperka

Siła debiutanckiego tomiku Marty Stachniałek tkwi w swobodnym i bezpretensjonalnym, ale jednocześnie bardzo świadomym żonglowaniu językowymi rejestrami. Potoczystość i czytelność to jednak w tym przypadku przeciwieństwa banału i uproszczenia – chodzi raczej o dobrze wymyśloną, a przez to nośną formę poetycką. „to nie są czasy na robienie wielkich rzeczy to czasy na robienie ciasta dzwoni mama i dyktuje mi przepis na biszkopt z owocami” – zaczyna się wiersz „wypieki”, gdzie kilkoma sprawnymi ruchami zagnieciona zostaje skomplikowana architektura emocjonalna całego tomiku. „polski wrap” to bowiem zapis szerokiego spektrum doświadczeń – od odrzucenia po afirmację – w którym to, co społecznie poruszające i politycznie doniosłe, przeplata się z przestrzeniami osobistymi, intymnymi wręcz. W ten właśnie niewymuszony i naturalny sposób kolejne języki wprzęgnięte zostają do budowania barwnej opowieści o rzeczach fundamentalnych – o tożsamości i o świecie, z której ona wyrasta.

Marta Stachniałek, POLSKI WRAP WBPiCAK, Poznań 2021

Kinga Skwira WSZYSTKO JUŻ BYŁO DOTYKANE WBPiCAK, Poznań 2021

Przemysław Górecki RÓŻOWY FLAMING WBPiCAK, Poznań 2021

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]