Reklama

Ładowanie...

Niki de Saint Phalle w Krakowie

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Instytut Francuski i Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały wystawę dzieł wybitnej artystki działającej w drugiej połowie XX wieku - Niki de Saint Phalle. Eksponowane prace są jej darem dla Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain w Nicei.
N

Niki de Saint Phalle urodziła się we Francji w 1930, zmarła w Stanach Zjednoczonych w maju 2002. Wychowywała się i mieszkała w obu tych krajach. Nie posiadała żadnego formalnego wykształcenia plastycznego. Jej życie i twórczość było ciągłym sprzeciwem wobec konwencji uznawanych za obowiązujące, wyrazem wolności, własnej wizji kobiety, refleksją nad jej kondycją. Najważniejszymi motywami twórczości Niki de Saint Phalle są: rodzące się dziecko, potwory, dom, kobieta i mężczyzna. Wypowiadała się w malarstwie, rzeźbie, mozaice, grafice, ilustracji, instalacjach i sztuce akcji. Projektowała dekoracje teatralne i obiekty architektoniczne, tworzyła filmy. Nie ulegała modom i kierunkom, ale na jej życie i twórczość wpłynęli artyści związani z grupą Nowych Realistów, a zwłaszcza Jean Tinguely. Do najbardziej znanych wspólnych realizacji Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely’ego...

3376

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]