Nie zostawimy tej sprawy

Betty Ehrenberg, przewodnicząca amerykańskiego oddziału Światowego Kongresu Żydów: Tu nie chodzi o zwykłych członków wspólnoty religijnej. Mówimy o jej przywódcach, o biskupach. Dlatego decyzja Papieża nas zaniepokoiła. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse

10.02.2009

Czyta się kilka minut

Magdalena Rittenhouse: Jak Światowy Kongres Żydów przyjął decyzję Watykanu o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystów?

Betty Ehrenberg: Nie potrafimy zrozumieć, jaka była przyczyna i jakie motywy przyświecały Papieżowi. Bardzo nas to zaniepokoiło.

Watykan wydał jednak komunikat, że lefebryści powinni publicznie wycofać się z negacjonistycznych wypowiedzi.

To niezwykle ważne, by Kościół był w tej sprawie stanowczy i nie pozostawiał jakichkolwiek wątpliwości, że zaprzeczanie Holokaustowi jest złem, więc tę decyzję Papieża przyjęliśmy z zadowoleniem. Mamy nadzieję, że bp Williamson niezwłocznie odwoła swoje wypowiedzi. W przeciwnym wypadku będziemy się domagać, by ekskomunika została utrzymana w mocy.

Dlaczego ta sprawa wzbudza tak wielkie emocje wspólnoty żydowskiej? Zdjęcie ekskomuniki nie oznacza przecież, że Kościół utożsamia się z poglądami czy że je aprobuje. Miliony ludzi na świecie wierzy w nieprawdziwe rzeczy i nie jest to powód, aby wykluczać ich ze wspólnoty religijnej.

Tu nie chodzi o zwykłych członków wspólnoty religijnej. Mówimy o przywódcach, o biskupach, mówimy o oficjalnej reakcji Watykanu. W tym świetle sprawa nabiera innej rangi. Papież, który zdejmuje ekskomunikę z kogoś, kto zaprzecza Holokaustowi, daje wyraźny sygnał dla opinii publicznej.

To bardzo ważne, żeby Watykan dopilnował, aby grupa lefebrystów publicznie odwołała swoje poglądy i wyraziła poparcie dla Soboru Watykańskiego II. Będziemy się przyglądać rozwojowi wypadków i jeśli tak się nie stanie, sprawa nie umrze śmiercią naturalną. Byłby to krok wstecz, jeśli chodzi o dialog żydowsko-katolicki. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wezwaniu lefebrystów przez Papieża do wycofania się z negowania historii Holokaustu - nie dojdzie do tego. Wszystko jest teraz w rękach biskupa Williamsona i jego grupy. Miejmy nadzieję, że uszanuje wolę Papieża i odwoła swoje wypowiedzi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2009