Reklama

Serca nam stwardniały

Serca nam stwardniały

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Jeżeli 20 kilometrów od Auschwitz prokuratura potrzebuje ekspertyzy, która wytłumaczy, co oznacza gest ,,heil Hitler”, to wystawia sobie fatalne świadectwo. Prokurator mówi: „Nic nie mogłem zrobić”. Jak to nie?
Fot. Michał Kość / AGENCJA WSCHÓD / REPORTER
M

MICHAŁ OLSZEWSKI: Czuje się Pani częścią nowej dulszczyzny?

IRENA LIPOWICZ: Nie wiem, co to jest „nowa dulszczyzna”.

Zacytuję fragment wypowiedzi znanego krytyka teatralnego, Macieja Nowaka: „Nową obsesją Polskiej Klasy Średniej im. Anieli Dulskiej stała się ostatnio mowa nienawiści. Tak jak kiedyś cioteczki i wujaszkowie z wyświechtanych kanap, tak dzisiaj miłośnicy sushi i siłowni nie mogą znieść naruszania określonych zasad. Wtedy były to towarzyskie maniery, dzisiaj – mowa nienawiści”.

Myślę, że gdyby, nie daj Boże, krytykowi sprofanowano grób rodzinny, gdyby musiał spotkać się ze starszym człowiekiem, który patrzy na rodzinną płytę nagrobną obsmarowaną swastykami albo obrzydliwymi hasłami, przestałby pisać takie rzeczy.

Ale ja się nie obrażam, raczej odczytuję takie sformułowanie jako wyraz bezradności.

...

15383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]