Reklama

Na przekór państwu

Na przekór państwu

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Niestety, jak wielu podejrzewało, protesty służyły pokazaniu społecznego sprzeciwu, ale nie doprowadziły do powstania ruchów społecznych czy partii, które byłyby w stanie oddziaływać na politykę.
T

Trzy tendencje pozwalają stwierdzić, że społeczno-polityczne życie w Rosji ulega zmianom. Jak słusznie zauważa Maria Lipman, w Rosji pojawiła się w ostatnich latach grupa ludzi nieradzieckich: ludzie ci czytają w obcych językach, wyjeżdżają za granicę, zajmują aktywną pozycję społeczną. Wszystko to było niemożliwością w czasach radzieckich.
Właśnie ci ludzie zorganizowali ruch protestacyjny pod koniec 2011 i w 2012 r.
Masowe mityngi, w których domagano się uczciwych wyborów (w Moskwie i w innych miastach), pokazały, że obywatele Rosji zaczęli interesować się życiem politycznym. Jednak frekwencja na wyborach wciąż jest niska – szczególnie w stolicy. W wyborach mera Moskwy (odbyły się we wrześniu br.) tylko 32 proc. jej mieszkańców oddało głos.
W latach 2011-12 liderzy i sympatycy opozycji, których połączyła walka o uczciwe wybory, nie byli w stanie rzucić haseł przyciągających większe kręgi ludzi. Dlatego też tamte protesty nie były końcem aktywności wielu uczestników mityngów: podczas wrześniowych wyborów mera zostali obserwatorami procesu wyborczego, ale także dołożyli sił, by zostać członkami komisji wyborczych i w ten sposób wpływać na uczciwe podliczanie głosów.
Aktywność społeczna i altruizm­ są też coraz bardziej widoczne w tych sferach, gdzie państwo nie pomaga albo też pomóc nie jest w stanie. W ostatnim czasie w Rosji pojawiło się więcej akcji charytatywnych i dobroczynnych. Ludzie częściej pomagają materialnie, np. wpłacając pieniądze na leczenie dzieci, pomoc sierotom ­albo starszym ludziom. Rzadziej – jak na razie – spotyka się dobroczynność o charakterze długoterminowym, kiedy ktoś bierze na siebie odpowiedzialność finansową związaną z „darem serca” na dłuższy czas.
Niemniej sondaże Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) z połowy 2011 r. pokazały, że ok. trzech czwartych młodych obywateli Rosji jest w stanie bezpłatnie uczestniczyć w działalności służącej innym, natomiast 48 proc. młodych ludzi już ma na swoim koncie takie właśnie doświadczenie.
Jednak i tu państwo próbuje się wmieszać: podczas jesiennej sesji Duma będzie obradować nad projektem prawa „O działalności dobroczynnej”. Prawo to zaprowadza dodatkową zewnętrzną kontrolę (o charakterze biurokratycznym) ze strony państwa nad działalnością dobroczynną, tym samym podkopuje ideę wolontariatu.
Czy można więc powiedzieć, że Rosja się budzi? Można. Jednak wszystko zależy od tego, w jakim stopniu my sami będziemy aktywni i nieobojętni na sferę społeczną i polityczną. Na ile silne będzie przekonanie, że społeczeństwo i każdy człowiek oddzielnie są zdolni – czasem na przekór państwu – zmieniać życie w naszym kraju na lepsze. 

przełożyła Małgorzata Nocuń

LUBOW BISSON jest politolożką. Pracuje w Instytucie Europy Rosyjskiej Akademii Nauk. Związana ze środowiskiem Kościoła prawosławnego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]