Reklama

Mówią, że wzorem był dla nich Gandhi

Mówią, że wzorem był dla nich Gandhi

06.05.2019
Czyta się kilka minut
MATT DUNHAM / AP / EAST NEWS
A

A także: sufrażystki i amerykański ruch praw obywatelskich. Nazwali się Extinction Rebellion – „Buntem przeciwko Wyginięciu” (na zdjęciu: w Londynie przed Bank of England). Są chyba jedynym masowym ruchem społecznym, który powstał z inspiracji naukowców. Po alarmujących raportach klimatologów w 2018 r. młodzież całego świata – pierwsza generacja, która w drastyczny sposób może odczuć skutki zmian klimatu i nieregularnych zjawisk pogodowych – zaczęła protestować przeciw bezczynności starszego pokolenia. Za Gretą Thunberg, 16-letnią Szwedką, która przemawiała na szczycie klimatycznym w Katowicach, w Davos czy (ostatnio) w brytyjskim parlamencie, powtarzają: jeśli politycy zlekceważą wezwania naukowców, „sprawią ludzkości największy zawód w całej jej historii”. Symbolem ruchu Extinction Rebellion jest klepsydra – o tym, że „czas płynie” i niedługo może być za późno na działanie, przypominają starszym też podobne ruchy: Momentum czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]