Reklama

Moralność przedkonstytucyjna

Moralność przedkonstytucyjna

24.11.2006
Czyta się kilka minut
Ze szkicownika Leonarda da Vinci
M

MAREK ZAJĄC: - Kompromis i ugoda wydają się słowami nieadekwatnymi, gdy mowa o ochronie życia. Stąd propozycja Ligi Polskich Rodzin, dotycząca zmiany Konstytucji, stanowi dla wielu moralną pułapkę: jeśli nie poprą zmian w ustawie zasadniczej, mogą odczuwać dyskomfort, że zdradzili własne wartości.

MIKULአLOBKOWICZ: - O ile się orientuję, chodzi o to, że Liga Polskich Rodzin proponuje, aby w Konstytucji do zdania "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" dopisać słowa: "od poczęcia do naturalnej śmierci". Dopisek ten wydaje mi się z jednej strony nieproblematyczny, z drugiej strony jednak niepotrzebny. To tak, jakby do innego zdania Konstytucji, "godność człowieka jest nienaruszalna", chciano dodać słowa: "obojętne, czy jest on mężczyzną, kobietą czy dzieckiem".

Kwestia świadomości

...
14495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]