Reklama

Ładowanie...

Mięczaki na haju

Mięczaki na haju

24.09.2018
Czyta się kilka minut
Ośmiornica pod wpływem narkotyków chciała się przytulać – to nie scenariusz skeczu, lecz obserwacja z badań opublikowanych w „Current Biology”.
C

Cztery ośmiornice poddano działaniu ecstasy – imprezowego narkotyku wywołującego u ludzi m.in. pobudzenie, wzmożoną empatię i zwiększającego przyjemność z dotyku. Wiąże się on z białkiem wytwarzanym za sprawą genu, którego odpowiednik znaleziono też u ośmiornic – i wzmaga wydzielanie serotoniny. Ośmiornice pod wpływem ecstasy stawały się względem innych osobników przyjacielskie i przymilne.

Sugeruje to, że mimo ewolucyjnej przepaści sterująca zachowaniami społecznymi chemia mózgów ludzi i ośmiornic jest podobna. Dalsze badania – oprócz kontrowersyjnej rozrywki dla ośmiornic – mogą dostarczyć nam cennej wiedzy o naszych własnych mózgach. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]