Memoriae donatorum

06.07.2003

Czyta się kilka minut

Wystawę „Memoriae donatorum” przygotował Gabinet Numizmatyczny Muzeum Narodowego w Krakowie w hołdzie swoim ofiarodawcom, dzięki których hojności powstała kolekcja Gabinetu. Zasadniczą podstawą zbiorów Gabinetu są kolekcje Czapskiego, Zakrzewskiego, Halamy, Biesiadeckiego, a także pojedyncze darowizny ofiarodawców, będące czasami obiektami najwyższej klasy. Znajdują się tu monety, medale i banknoty polskie, interesująca kolekcja monet antycznych, a także numizmaty pochodzące z wielu innych krajów.

Sto lat temu, w 1903 roku, rodzina Czapskich ofiarowała Gminie Miasta Kraków budynek muzealny wraz z całym wyposażeniem i zabytkami stanowiącymi zbiory Emeryka Hutten-Czapskiego. Dar obejmował przede wszystkim ponad 11 tysięcy numizmatów skatalogowanych i opracowanych własnoręcznie przez E. Hutten-Czapskiego. Do Gabinetu napływały i napływają do dziś liczne dary, obejmujące niekiedy kilka tysięcy obiektów. Warto uświadomić sobie, że na osiem monet z kolekcji muzealnej siedem to dary. W ostatnich latach przekazano np. część tzw. skarbu krakowskiego z I połowy XIII wieku.

Wystawa znakomicie obrazuje historię polskiego mennictwa od zarania jego dziejów aż po rok 1795. W ekspozycji znalazły się także monety antyczne - od greckich po bizantyńskie. Ukazane obiekty należą do rzadkich, a nawet unikalnych, wśród nich pokazano tak cenne, jak solid Juliana Apostaty, denar Bolesława Chrobrego typu „Gnezdun civitas”, floren Władysława Łokietka, studukatówka Zygmunta III. Zaciekawienie budzi gablota osobliwości. Umieszczono w niej m.in. kolię z 83 denarków piastowskich (Bolesława Krzywoustego, Władysława II) stanowiącą część skarbu ze Smolic odkrytego w 1884 r., a także mikroskopijną monetę - najmniejszą monetkę wykonaną ze złota o wartości 1/32 dukata ryskiego z 1710 r. Wystawa przypomina także postacie donatorów, m.in. Wiktora Wittyga, Zygmunta i Stanisława Mineyko, Edmunda i Bronisławę Starzeńskich, zwykle kolekcjonerów, naukowców, często o niezwykłych biografiach.

Twórcy ekspozycji podkreślają, że „za każdym zbiorem stoi rzetelny wysiłek numizmatyka zabiegającego o zdobycie każdego obiektu i poznającego go na ogół niezmiernie szczegółowo. Temu wysiłkowi, energii, sercu i wielkodusznej ofiarności chcemy oddać hołd prezentowaną wystawą”.

Wystawa, której kuratorami są Bogumiła Haczewska i Jarosław Bodzek, czynna jest w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1) do 31 sierpnia br.
(m)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2003