Maryja z Amazonii

Największa na świecie procesja maryjna odbywa się nie w południowej Europie, tylko w październikowe dni na skraju Amazonii.

Reklama

Maryja z Amazonii

Maryja z Amazonii

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Największa na świecie procesja maryjna odbywa się nie w południowej Europie, tylko w październikowe dni na skraju Amazonii.
Procesja ku czci Matki Bożej z Nazaré, 8 października 2017 r. NATAN GARCIA
J

Jest duszny poranek w Belém – mieście u wrót Puszczy Amazońskiej, stolicy stanu Pará w północno-wschodniej Brazylii. Już za chwilę dwumilionowy tłum zaleje ulice miasta. Rodzina Dandary czekała na ten dzień od roku. W niewielkim, pamiętającym czasy Portugalczyków dwupiętrowym domu przy alei Gentil Bittencourt 1926 robi się tłoczno. W drzwiach pojawiają się coraz to nowi wujkowie, kuzyni, dzieci, wnuki. Brazylijczycy są niezwykle rodzinni, szczególnie na północy kraju.

Dandara po kolei przedstawia mi swoją siostrę Inae, babcię Reginę, tatę Paula i pozostałych krewnych. W kuchni zgromadził się mały tłum. Przyglądamy się wielkiej kadzi, w której od tygodnia gotują się trujące liście mandioca. Siwowłosa, drobna Regina, najstarsza kobieta w rodzinie, jak co roku przygotowuje z tych liści tradycyjną zupę manisoba. Zjemy ją w ostatni dzień Círio de Nazaré, największej w świecie...

15949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z dystansu wyraźniej widać komizm i absurd wszystkich tych rytuałów i celebracji [nb Belém to także dzielnica Lizbony, słynąca m. in. z _ p y s z n y c h Pastéis de Belém, najlepsze TU ✈ http://infolizbona.pl/belem-i-ciasteczka-czyli-slynne-pasteis-de-belem-pastel-de-nata/]

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]