Reklama

Letnia Jesień i mocny finał

Letnia Jesień i mocny finał

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Zwycięzcą "Warszawskiej Jesieni" jest Wojciech Ziemowit Zych - kompozytor, który żyjąc współcześnie, komponuje tak, jakby urodził się 100 lat temu.
F

Fortepian jako maszyna w zmanipulowanym filmie wideo oraz orkiestra jako multimaszyna, gigantyczny fabryczny organizm - mocnym uderzeniem zakończyła się tegoroczna "Warszawska Jesień" - "Karkas" Cornelisa de Bondta było jak współczesna realizacja holenderskiej martwej natury. Rytm, puls i magia panującego nad tym mechanizmem komputera - po tygodniu słuchania muzyki miałkiej, letniej i nijakiej pojawiło się tak oczekiwane katharsis; w sobotę zakończył się największy polski festiwal muzyki współczesnej "Warszawska Jesień".

Instalacje dźwiękowe oraz fortepian z jego strunami i klawiaturą - do grania, klikania i stukania; do tego orkiestra klasycznych instrumentów, na którą wciąż ponoć komponować można muzykę nową - taki był zakres tegorocznych warszawskojesiennych propozycji. Większość z nich rozczarowała.

Brakowało muzyki, która prowokowałaby do...

7932

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]