Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.12.2015
Czyta się kilka minut
1 – 7 grudnia
N

NAGRODA IMIENIA MOCZARSKIEGO
Kanadyjska historyczka Alexandra Richie, autorka pracy „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, została laureatką Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki poświęconej historii Polski po 1918 r.

KLATA KONTRA KRAKÓW
„Nie ma jednego Krakowa. Opozycja Klata – Kraków jest fałszywa. Przychodzi do nas rocznie kilkadziesiąt tysięcy widzów. Najróżniejszych. Od profesorów UJ po ludzi z Monaru, od licealistów po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przymierze z widownią zostało nawiązane już jakiś czas temu, a teraz tylko się wzmacnia. Co wieczór spektaklami odpowiadamy na scenie na kuriozalne zarzuty o bolszewizację życia kulturalnego, o nadmierne lewactwo, o satanizm i pornografię – mówi w „Gazecie Wyborczej” Jan Klata, ciągle jeszcze dyrektor Starego Teatru w Krakowie. – Odkąd pamiętam, czyli począwszy od przegranej Tadeusza Mazowieckiego, słyszałem od zahukanych inteligentów: no, teraz to z tego kraju emigruję. A ja się nigdy nigdzie nie wybierałem i nie wybieram. Ja Polski nie zostawię. Trzeba robić swoje i nie dawać sobie niczego zabierać. Orła. Flagi. Patriotyzmu. Ojczyzny. I nigdy, zaprawdę przenigdy nie wyrzekać się specyficznego poczucia humoru”. Tymczasem Ministerstwo Kultury poprosiło dyrektora o przesłanie do wglądu zapisów spektakli ze Starego.

BEATLESI NA AUKCJI
Ringo Starr pozbył się pamiątek po karierze w The Beatles. Za pośrednictwem domu aukcyjnego Julien’s sprzedał właśnie ponad 1300 przedmiotów: autorski egzemplarz „Białego Albumu” (790 tys. dolarów), zestaw perkusyjny Ludwig Oyster Black Pearl, na którym grał w latach 1963-64 (2,1 mln dolarów), gitarę Rickenbacker, którą dostał od Johna Lennona (910 tys. dolarów), złoty pierścień z onyksem, który zakładał na każdy koncert The Beatles (100 tys. dolarów), i garnitur, w którym wystąpił w teledysku do „A Hard Day’s Night” (50 tys. dolarów). Łącznie muzyk zarobił na aukcji 9,2 mln dolarów; część kwoty ma przekazać na konto fundacji charytatywnej, którą prowadzi z żoną.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]